Ministerstvo životního prostředí spustilo iniciativu #nakupujemeodpovědně. Cílem této iniciativy je motivace firmem, veřejné správy i jednotlivců, aby nakupovali s rozmyslem a přemýšleli o dopadu svého nákupu na životní prostředí i společnost
„Žijeme ve světě dostatku, stále na nás útočí reklamy a uživatelská hodnocení, pořád se ale málo zamýšlíme nad tím, jakou ekologickou stopu výrobek či služba zanechává. Při odpovědném nakupování dostanete za své peníze přesně tu službu nebo výrobek, který potřebujete, a to s co nejmenším negativním dopadem na životní prostředí. Proto chceme firmám, veřejné správě i jednotlivcům pomoct zlepšit se v odpovědném nakupování,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž. Do odpovědných nákupů se může zapojit každý, je to velice prosté!
Odpovědným nakupováním můžeme nejen minimalizovat náš dopad na životní prostředí, ale rovněž podpořit zajímavé projekty, či regionální produkty ze všech koutů naší země. Odpovědné nakupování tak propojuje ekonomické, sociální i environmentální aspekty. Odpovědnou volbou můžeme pomoci spotřebovávat méně zdrojů a energie a méně znečišťovat planetu.
Například nákupem sezonní zeleniny u místního farmáře podpoříme nejen regionální produkt, ale snížíme rovněž uhlíkovou stopu potravin. Pokud budeme nakupovat produkty, které vznikají v chráněných dílnách, podpoříme nejen začlenění zranitelných skupin, ale rovněž zakoupíme lokální produkt, šetrný k životnímu prostředí.
Úřady a firmy nakupuji odpovědně
Na webu ČR 2030 najdou všichni zájemci metodiky, které vysvětlí, jakým způsobem mohou firmy nebo úřady zadávat veřejné zakázky a vytvářet strategie odpovědných nákupů. Jde například o doporučení, jak vyzrát na šetrný provoz budov, výpočetní techniku nebo používání kancelářského papíru. Firmy a úřady, které přijmou dobrovolný závazek, mohou využívat logo #nakupujemeodpovědně a díky tomu ukázat svým klientům, že jsou společensky odpovědní a dávají přednost produktům a službám šetrným k životnímu prostředí!
Nakupovat odpovědně mohou i jednotlivci, kterým pro lepší orientaci ve výrobcích šetrných k životnímu prostředí pomáhají ekoznačky. Při nákupech hledejte na obalu produktů Ekoznačku, značení EMAS, nebo Fairtrade.
Minulý týden MŽP spustilo na webu ČR 2030 odpovědné nakupování a budeme rádi, když se zapojíte i vy! Odpovědné nakupování lze zaregistrovat zde.
Komentáře