Národní akční plán pro čistou mobilitu přispívá rychlejším rozvojem využívání vozidel s alternativním pohonem ve všech druzích dopravy k naplňování unijních i národních cílů v oblasti dekarbonizace a využití obnovitelných zdrojů energie (OZE) v dopravě. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce znát názor širší veřejnosti, proto nyní spustilo veřejnou konzultaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem dopravy, dalšími ministerstvy a zástupci průmyslu a energetiky začátkem roku 2023 zahájilo práce na nové aktualizaci NAP CM. Dokument byl připravován v rámci pracovních skupin elektromobilita, plyn, vodík a nesilniční doprava. Priority jak v oblasti dobíjecí infrastruktury, a to pro silniční, železniční, leteckou, lodní dopravu, tak i v otázce vodíkové plnicí infrastruktury či LNG infrastruktury byly definované jednotlivými pracovními skupinami.
Hlavním cílem plánu je urychlení obměny a modernizace vozového parku v silniční dopravě a změna struktury osobní i nákladní dopravy směrem k energeticky účinnějším druhům dopravy.
Klíčové cíle NAP CM:
- Rozvoj vozidel s alternativním pohonem: Podpora používání bezemisních vozidel ve všech druzích dopravy, včetně elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon a dalších alternativních technologií.
- Modernizace vozového parku: Urychlení obměny stávajícího vozového parku za moderní a energeticky efektivní vozidla, což povede ke snížení emisí a zvýšení účinnosti dopravy.
- Podpora energeticky účinnější dopravy: Změna struktury osobní i nákladní dopravy ve prospěch energeticky úspornějších a ekologičtějších druhů dopravy, jako je například železniční nebo hromadná doprava.
Cílem je také podpora konkurenceschopnosti automobilového průmyslu, který je jedním z klíčových průmyslových odvětví a motorem inovací v Česku. Nástup bezemisních vozidel tento průmysl významně ovlivní a bude znamenat nutnost investovat do nových technologií i spolupracovat s dalšími sektory. Opatření NAP CM tak i směřují k posílení schopnosti tyto změny nejen absorbovat, ale aktivně se stát jejich součástí, aby ČR mohla svoji konkurenceschopnost budovat i na těchto nových technologiích.
Do 13. června 2024 je možné zasílat odpovědi na připravené otázky skrze interaktivní formulář. Zapojit se mohou firmy, veřejné či akademické instituce i jednotlivci.
Tento dokument je zveřejněn na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Informace získané z dotazníku budou sloužit pro potřeby Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí v rámci finalizace nové aktualizace NAP CM. Souhrn obdržených příspěvků a podnětů bude zveřejněn na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.
Osobní údaje MPO zpracovává v souladu s GDPR, pouze po dobu trvání dotazníkového šetření a nikomu je nepředává.
Draft NAP CM[docx, 867 kB]
Komentáře