3/2024

Monitoring průmyslové ekologie | 19. - 25. 9. 2020

| autor: redakce0

Monitoring
zdroj: Pixabay

Služba pro předplatitele.

Předplatitelé Prumyslovaekologie.cz dostávají monitoring průmyslové ekologie denně v pracovních dnech.

MONITORING 19. - 20. 9. 2020

Legislativa:

Připomínky: Návrh zákona o právu na informace o životním prostředí
| Prumyslovaekologie.cz |
Ministerstvo životního prostředí předložilo do meziresortního připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mění zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí.

Sněmovna odmítla povinné zálohování PET lahví a umožnila vyšší poplatky za popelnice
| ct24.cz |
Poslanecká sněmovna během projednávání balíčku zákonů o odpadech a obalech odmítla snahu o povinné zálohování PET lahví; vratné „petky“ tak v Česku nadále zůstanou jen jako dobrovolné. Ve snaze regulovat množství odpadu dolní komora odsouhlasila postupné navyšování poplatku za skládky, konec skládkování ale současně odsunula až na rok 2030.

Odpad:

Pod víkem popelnice. Jaký je osud nepotřebných věcí a co všechno je odpad
| Prumyslovaekologie.cz |
Kontejnery na tříděný odpad už mají více barev než pastelky v penále. Odpady však nejsou jen o třídění a recyklaci. Co nám mohou prozradit o lidech a o společnosti, prozradil antropolog Daniel Sosna z Etnologického ústavu AV ČR. Tématu se obšírně věnuje aktuální číslo časopisu A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

Město Ostrava rozšíří síť podzemních kontejnerů
| Komunalniekologie.cz |
Nová stanoviště budou realizována v obvodech Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba a Ostrava-Jih. Historicky poprvé budou v Ostravě vybudována také polopodzemní kontejnerová stání. Všechna tři stanoviště by měla být hotova do listopadu.

Místo pro odběr elektrozařízení asi bude v každé větší obci
| Enviweb.cz |
Místa na zpětný odběr elektrozařízení, která dosloužila, budou muset jejich výrobci asi zřídit v každé obci nad 2000 obyvatel. Vláda navrhovala, aby takovéto místo muselo být v obcích nad 10.000 obyvatel. Zvýšení počtu míst schválili poslanci v rámci nového zákona o výrobcích s ukončenou životností. Normu nyní dostane k posouzení Senát.

Ekologie:

Tisíc a devadesát devět minut o naší ,,volbě peněženkou"
| Enviweb.cz |
V boji o nejlepší film 46. ročníku MFF EKOFILM mají po sedmi želízcích v ohni Česká republika a Německo, se třemi kandidáty následují Spojené státy americké. Po jednom zástupci do finálové pětadvacítky postoupily Finsko, Indie, Itálie, Keňa, Moldavsko, Rusko, Španělsko a Švédsko. Téměř všechny spojuje téma naší spotřeby a mapuje její dopady na životní prostředí, řada z nich ale nabízí i inspiraci, co můžeme dělat jinak a udržitelně.

Odborníci se ve dvouletém projektu pokusí zmapovat kočku divokou
| Enviweb.cz |
Hnutí Duha Olomouc se společně s dalšími odborníky pustilo do dvouletého projektu monitorování kočky divoké na česko-slovenském pomezí. Jeho cílem je zjistit přítomnost tohoto zvláště chráněného a ohroženého druhu v různých typech biotopů. Odborníci budou zkoumat i analýzu genetické rozmanitosti a míry hybridizace s kočkou domácí. Do projektu s názvem Hledáme kočku, pozor divokou! se s ekology zapojil také Ústav biologie obratlovců Akademie věd a slovenská Národní zoologická zahrada Bojnice, kde bude zřízena rehabilitační stanice.

Energie:

Nové efektivní horkovody rozvádí teplo v dalších městech
| Prumyslovaekologie.cz |
Výměny dožívajících parovodů hospodárnějšími horkovodními či teplovodními rozvody nezastavila ani nepříznivá epidemiologická situace. Teplárny letos vymění nebo zmodernizují v sedmi městech bezmála 12 km tras parních rozvodů. Je to sice méně než vloni, ale v řadě lokalit jde o poslední dokončovací etapy dlouholetých projektů.

Podniky zelenají a šetří, chtějí solární střechy. Pomůže jim v tom ČEZ
| iDnes.cz |
Fotovoltaiky na střechách firem pomalu nabírají druhý dech. Ačkoliv instalovaný výkon zdaleka nedosahuje čísel jako v době solárního boomu před deseti lety, každým rokem se objem střešních panelů zdvojnásobí. Zájem firem částečně přiživily investiční dotace z evropských peněz. A dodavatelé, kteří panely na střechy instalují, teď vymýšlejí další způsoby, jak trh ještě víc rozhýbat.
Za první pololetí letošního roku si firmy a domácnosti nainstalovaly 23 megawattů nových zdrojů, což je téměř tolik jako za celý loňský rok. Lidé z oboru tak čekají, že objem instalací bude letos proti loňsku dvojnásobný. A že poroste i v dalších letech. „Věříme, že v letech 2021 a 2022 se trh může dostat přes 100 megawattů nových fotovoltaických instalací ročně, ale mělo by se zvládnout více,“ říká předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký.

Evropské energetice hrozí závislost na Číně, ukazuje příklad společnosti Vítkovice Heavy Machinery
| Info.cz |
Aktuální situace v podniku Vítkovice Heavy Machinery (VHM) i výhledy na její budoucnost s ohledem na stav těžkého průmyslu v České republice i v Evropě byly předmětem návštěvy českých europoslanců Alexandra Vondry a Evžena Tošenovského v ostravské firmě, která proběhla 17. 9. 2020. VHM sice v roce 2019 v rámci insolvenčního řízení úspěšně prošla restrukturalizací. Situace na trhu však vedla k tomu, že na sebe podnik na jaře letošního roku podal insolvenční návrh znovu. Na vině nebyla pouze pandemie covid-19, do složité situace se firma dostala spíše vzhledem k situaci na trhu, která strategickému oboru těžkého strojírenství v kontextu Česka, ale i celé Evropy nepřeje.

Východoněmecké země jsou proti zastavení plynovodu Nord Stream 2
| Oenergetice.cz |
Šéfové vlád východoněmeckých spolkových zemí nechtějí kvůli případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného pozastavit projekt německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. Uvádí to podle informací deníku Bild závěr dnešního jednání představitelů zemí této části Německa. Přerušit dostavbu takřka dokončeného plynovodu v odvetě za otravu Navalného požaduje v Německu řada politiků. Kancléřka Angela Merkelová sice předem nevylučuje žádnou odpověď, diskutovat o konkrétních krocích zatím ale považuje za předčasné.

Studie: Evropa by do roku 2050 mohla mít 100 GW ve zdrojích využívajících energii oceánu
| Oenergetice.cz |
Evropská energetika má obrovský potenciál ve využití využití mořské energie. Podle reportu ETIP Ocean by do roku 2050 mohl instalovaný výkon těchto zdrojů činit až 100 GW.

Polovinu tepla pro Brno po dobudování třetího kotle dodá ZEVO
| Oenergetice.cz |
Svozová společnost SAKO Brno v budoucnu dodá brněnským teplárnám o třetinu více tepla než dosud. Městské firmy podepsaly vzhledem k plánované výstavbě třetího kotle na energetické využívání odpadu memorandum o spolupráci. Má vést ke snížení závislosti na dodávkách zemního plynu i stabilitě cen. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí firmy SAKO Aneta Bublová.

Voda:

Věčný zdroj čistého vodíku: Odpadní voda s exkrementy
| Nase-voda.cz |
Australský tým vyvinul nový postup s vysokoteplotním pyrolýzovým reaktorem, který zařídí výrobu vodíku a uhlíkových nanomateriálů z lidských exkrementů a dalšího materiálu v odpadní vodě. Nová technologie je efektivní a slušně mobilní, takže by mohla nalézt řadu praktických uplatnění.

Ovzduší:

Agentura: Opatření proti covidu snížila koncentraci NO2 v Evropě
| Ekolist.cz |
Karanténní opatření proti šíření nového typu koronaviru v Evropě vedla v březnu a dubnu k významnému poklesu koncentrace oxidu dusičitého (NO2) v ovzduší v hustě osídlených a průmyslových oblastech, uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Z dat vyplývá, že koncentrace škodlivého plynu klesla nejvíce v první fázi přísných karanténních opatření na jihu Evropy, a to o 40 až 50 procent. Konkrétně šlo o Španělsko, Itálii a Francii.

Chemie:

Jiří Janota: Evropská komise chrání louže po dešti, zákaz olověného střeliva je na spadnutí
| Ekolist.cz |
Výbor REACH (registrace, vyhodnocování, autorizace a zákazy chemických látek) ve čtvrtek 3. září na pátý pokus schválil návrh vlivné nadnárodní lobbistické organizace Birdlife International adoptovaný Evropskou komisí na zákaz používání olova v brokovém střelivu. Evropští lovci a sportovní střelci tak budou kriminalizováni za pouhé držení střeliva s olověnými střelami kdekoli v okruhu sto metrů od nejbližšího mokřadu. Mokřad je přitom definován tak široce, že jím jsou třeba i vyschlá rašeliniště či obyčejné louže po dešti. Skutečným záměrem Komise nepochybně je využít zákazu olova jako mezikroku k zákazu civilního držení zbraní napříč celou Evropskou unií.

Napříč:

Čína chce po zkušenosti s pandemií stavět soběstačná města Video
| Ekolist.cz |
Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na střeše, zdroji obnovitelné energie a prostornými terasami, kde mohou přistávat drony. Stavby v nové hospodářské zóně Siung-an navrhuje na základě vítězství v soutěži španělská architektonická kancelář Guallart, která chce zúročit zkušenosti získané za koronavirové pandemie. Bydlení má proto fungovat tak, aby lidé mohli být soběstační také v dlouhých obdobích karantény, napsala agentura Reuters.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj