MZe tak pokračuje v konkrétních krocích na zvýšení právní ochrany vody. Studie bude obsahovat návrhy, jakým způsobem bude možné vodu ochránit ústavou a také analýzu zkušeností ze zahraničí.
„Zdroje pitné vody jsou natolik cenné, že je musíme chránit mnohem více než v minulosti. Chceme to zakotvit do Ústavy České republiky. Právě proto jsme se už před časem spojili s odborníky z Univerzity Karlovy, abychom měli k dispozici podrobný právní posudek, ze kterého pak budeme vycházet při správném nastavení zásad pro ochranu vody.
Jsem rád, že tyto dlouhodobé snahy Ministerstva zemědělství vzbudily zájem nejenom odborníků, ale i politiků, a to napříč politickým spektrem,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Právnickou fakultu UK vybralo Ministerstvo jako zpracovatele studie kvůli dlouhodobé praxi v oblasti ústavního práva, a to i v zahraničí. Studie navrhne možnosti a formy ústavní ochrany vody novelou české ústavy nebo formou samostatného ústavního zákona. Součástí bude podrobná analýza, jak vodu chrání zejména v ostatních státech Evropské unie.
Podle předběžného odhadu dosáhne cena posudku maximálně 121 tisíc korun včetně DPH. Vzhledem k náročnosti a rozsahu studie jde o obvyklou částku dle obdobných veřejných zakázek. Posudek by měl být dokončený v září letošního roku.
„Do legislativních změn spojených s ochranou vody chceme samozřejmě zahrnout i ochranu ostatních složek životního prostředí, a to především půdy,“uvedl ministr Toman.
Ministerstvo zemědělství kvůli ústavní ochraně vody už v březnu uspořádalo kulatý stůl s ústavními právníky, zástupci resortu životního prostředí, Úřadu vlády, Poslanecké sněmovny a podniky jednotlivých Povodí.
Ústavní ochranu vody nedávno zavedli například na Slovensku. V České republice vyjádřilo podporu myšlence ústavní ochrany vody v minulosti mj. Sdružení místních samospráv ČR. Iniciativu Ministerstva zemědělství vítá také Svaz měst a obcí ČR.
Komentáře