To je zásadní sdělení, které právě zveřejnila Mezinárodní energetická agentury (IEA) ve své každoroční vlajkové publikaci World Energy Outlook 2018 (WEO 2018), která poskytuje hlavní ucelený zdroj informací o stavu a vývoji globální energetiky [1].
IEA zároveň upozorňuje, že nelze počítat s tím, že se nebudou stavět žádné nové fosilníacute;klad plynové), a proto vyzývá k zavírání stávajících - zejména uhelných elektráren. IEA také dlouhodobě vyzývá státy k větší podpoře obnovitelných zdrojů [2] a upozorňuje na to, že jsou čím dál levnější a ekonomicky dostupnější.
IEA je považována za konzervativní instituci. Přesto letos přišla s nebývale varovným sdělením, neboť reflektuje poslední zprávu Mezivládního panelu pro klimatickou změnu. Ta shrnula vědecké výsledky klimatologie, a popsala, co musí lidstvo udělat, aby byl zastaven růst globální teploty na relativně bezpečné úrovni.
Konzervativnost IEA a zároveň urgentnost odstavování fosilních zdrojů dokládá i to, že doporučení agentury se vztahují k udržení růstu teploty na dvou stupních a ne na bezpečnější a preferovanější hranici 1,5 stupně. Pokud bude ČR brát vážně varování IEA ohledně čerpání „uhlíkového rozpočtu”, pak musí:
- Upravit právě předloženou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, jejímž cílem by správně mělo být ukončení pět let trvající stagnace obnovitelných zdrojů v ČR. Dosavadní přístup ministerstva průmyslu však může stagnaci naopak protáhnout [3]. Změny návrhu zákona nyní mohou předkládat další ministerstva a aktéři a poté i poslanci/kyně a senátoři/ky.
- Nevydávat výjimky z nových evropských limitů pro znečištění ovzduší z velkých uhelných elektráren a zajistit rychlé uzavření zastaralých uhelných elektráren, v roce 2030 již uhelné elektrárny - které již dnes vyrábí hlavně na vývoz - nebudeme potřebovat [4].
- Zakázat rozšíření těžby na velkolomu Bílina, na který musí pohlížet jako na nový fosilní zdroj [5].
- Zvýšit energetickou daň z uhlí a pokračovat v kotlíkových dotacích, ale bez podpory kotlů, v nichž se dá pálit uhlí, a to tak, aby na dotace dosáhly i chudé domácnosti [6].
- Podporovat rozvoj udržitelných forem dopravy, novelizovat pravidla pro nízkoemisní zóny a na úrovni měst připravit a schválit nejen nízkoemisní zóny, ale také regulační řády pro případy smogových situací.
- Zajistit vyvedení tranzitní dopravy z obydlených oblastí a také rozšířit mýtné pro kamiony na silnice všech tříd.
Čerstvá studie newyorské investiční banky Lazard, přinášející každoroční detailní srovnání nákladů na výrobu elektřiny z jednotlivých zdrojů (LCOE = levelized cost of energy), dokumentuje na porovnání ceny elektřiny z větrné (29 - 56 $/MWh), uhelné (60 - 143 $/MWh) a jaderné elektrárny (112 - 189 $/MWh) [7], jak velkou cestu už obnovitelné zdroje urazily.
Ačkoliv jde o porovnání globálních cen, vychází i v ČR jako nejlevnější zdroj právě vítr. Stejné množství elektřiny jako případně plánované bloky Temelína by tak nové větrné elektrárny dokázaly vyrobit šestkrát levněji [8].
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Mezinárodní energetické agentura vyslala i do ČR jasnou zprávu, že fosilní energetika nemá žádnou budoucnost, pokud chceme zvládnou globální změnu klimatu.
Znovu také ukazuje, že naopak obnovitelné zdroje zlevňují a zlevňují. Fakticky nám vzkazuje, že i my musíme začít zavírat uhelné elektrárny, vytlačit uhlí z domácího vytápění a naopak stavět čisté domácí zdroje obnovitelné energie.
Doporučil bych paní ministryni průmyslu Martě Novákové a jejímu týmu, jet na stáž do této v zásadě konzervativní energetické instituce. Třeba by je to přimělo prosazovat českou energetiku, která má budoucnost.”
Poznámky:
[1] Tisková zpráva IEA: https://www.iea.org/newsroom/news/2018/november/world-energy-outlook-201...Shrnutí WEO 2018: https://webstore.iea.org/download/summary/190?fileName=English-WEO-2018-...Článek serveru Guardian: https://www.theguardian.com/business/2018/nov/13/world-has-no-capacity-t...
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-energeticka-agentura-dnes-o...
[3] Návrh byl v pátek 9.11. předložen do meziresortního připomínkového řízení a je dostupný na https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNB6CFJNO2
Klíčovým problémem zákona je navázání finanční podpory na plnění Národního integrovaného klimaticko-energetického plánu, který ovšem dosud nebyl zveřejněn. Pokud v něm MPO nastaví nízké cíle, ČR nebude využívat možností čistých domácích obnovitelných zdrojů a teda ani odborná doporučení IEA http://www.hnutiduha.cz/aktualne/ministryne-marta-novakova-navrhem-slabe...
[4] http://glopolis.org/wp-content/uploads/Czech-Grid-Without-Coal-By-2030_f...
[5] https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/1677/bilina-vliv-na-klima/[6] http://www.hnutiduha.cz/sites/default../imgarchiv/publikace/2018/11/ofenziva_p...[7] https://www.lazard.com/media/450773/lazards-levelized-cost-of-energy-ver...[8] http://hnutiduha.cz/sites/default../imgarchiv/publikace/2015/03/analyza_vetrne...
Komentáře