„Projekt Brno kompostuje jsme spustili v březnu tohoto roku, k dnešnímu dni jsou již všechny kompostéry vydané a slouží Brňanům,“ uvádí Filip Leder, předseda představenstva společnosti SAKO Brno.
„Smysluplnost třídění bioodpadu vidíme v navrácení kompostu a humusu do půdy. Pouhý svoz nezaručuje splnění tohoto cíle, i proto podporujeme především domácí kompostování se zapravením vzniklého kvalitního kompostu do půdy v místě vzniku odpadu. Jde o nejekologičtější a nejekonomičtější cestu zpracování biologicky rozložitelného odpadu,“ pokračuje Filip Leder.
Za finanční podpory Evropské unie rozdalo SAKO Brno v rámci projektu „Brno kompostuje“ v posledních třech letech více jak 5 000 kompostérů. Cílem projektů je omezit podíl využitelného biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu. Podle společnosti EKO-KOM tvoří podíl bioodpadu kolem 25 % směsného komunálního odpadu, přitom tento odpad by bylo možné vrátit zpět do půdy jako přírodní hnojivo.
Lidé ze sídlištní zástavby, kteří nemají k dispozici zahrádku vhodnou k uložení kompostéru, mohou bioodpad přinést na jakékoliv sběrné středisko odpadu. V Brně je provozováno 37 sběrných středisek odpadu a další střediska se připravují. V několika městských částech pravidelně probíhá mobilní svoz bioodpadu, v loňském roce bylo takto svezeno celkem 169 tun bioodpadu.
Foto: pixabay
Komentáře