Benchmarking je charakterizován jako konkurenční srovnávání. Jeho prostřednictvím můžou firmy nacházet příležitosti ke zlepšování. Podstatou Benchmark Visits je přirozené provedení účastníků firemními procesy v různých pracovních oblastech. Tento způsob edukace umožňuje lépe proniknout do systematických, technických, rozvojových a environmentální aspektů všech činností. Benchmark Visit je velmi efektivní cestou k neustálému zlepšování procesů a identifikaci nedostatků. Vzájemná inspirace je ideální pro vylepšení všech firemních procesů v čase rychlých změn.
Dne 29. listopadu pořádal Svaz chemického průmyslu ČR ve spolupráci se společností FBE Praha v Technoparku v Kralupech nad Vltavou závěrečnou konferenci k projektu “Benchmark Visits BOZP – přijďte a uvidíte“. Hlavním tématem bylo využití metody benchmarkingu i v oblasti bezpečnosti práce a s ní souvisejících procesech.
„Většina firem má vlastní postupy pro zlepšování a rozvoj svých procesů BOZP. K tomu, aby byly efektivnější, přispívá od svého vzniku v roce 1992 i Svaz chemického průmyslu ČR, který se společně se svými prvními členskými organizacemi přihlásil v roce 1994 k plnění principů celosvětové dobrovolné iniciativy Responsible Care. Ta se v počátcích orientovala zejména na oblast zdraví, bezpečnosti a životního prostředí, ale v současnosti je jedním z hlavních pilířů udržitelného rozvoje chemického průmyslu v ČR.
S rozvojem nových systémů, a to především těch na bázi informačních a komunikačních technologií, dochází rychle ke změnám v pracovním vybavení a systémech práce. Tím ale vznikají i nová rizika v oblasti BOZP. Výměnou zkušeností se můžeme vzájemně inspirovat a rychleji řešit a nastavovat vše, co je pro nás nové. Velmi efektivním nástrojem k tomu je Benchmarking,“ řekl na úvod konference Ing. Ladislav Špaček, CSc., specialista projektu na BOZP ze Svazu chemického průmyslu ČR.
„Obecně vnímáme benchmarking jako proces efektivního učení se a neustálého zlepšování výkonnosti v oblasti bezpečnosti díky poznávání a zavádění nejlepší praxe v rámci společnosti. Benchmarking nám může pomoci identifikovat mezery v prakticky všech oblastech interního řízení, podpořit proces zlepšování a lépe chápat změny, které jsou k takovému zlepšování nezbytné. Zároveň jde o zpětnou vazbu z vnějšku. Je k nezaplacení získat názor od někoho zvenku, pokud na něčem pracujete a jste spjati s místním prostředím.
V řadě případů také zjistíte, že stejné nebo obdobné věci už někdo řešil před vámi, a dostanete radu, jak pokračovat, nebo na co si dát pozor. Ale funguje to i obráceně, pokud jste někde na návštěvě, můžete sbírat náměty a inspirovat se. Ihned na místě se můžete ptát na detaily nebo na cestu k řešení,“ sdílel svoje zkušenosti technický ředitel Spolchemie, Ing. Pavel Žák.
Nemálo firem má ale i dnes obavy, že pokud umožní sdílet s jinými firmami svoji dobrou praxi, může dojít k „odcizení know-how“. „Z naší strany žádné obavy z tohoto pohledu nepanovaly,“ upřesnila ředitelka Cayman Pharma, Ing. Petra Miketová, PhD. MBA. „S ostatními firmami jsme sdíleli informace ohledně bezpečnosti provozu, srozumitelnosti školícího obsahu při BOZP proškolování a bezpečnostních prvků, zavaděných do výrobního procesu. Zároveň jsme obdrželi okamžitou zpětnou vazbu ohledně využití podobných systému v ostatních firmách, což je pro nás velmi povzbuzující.“
Firmy Spolchemie, ORLEN Unipetrol a Cayman Pharma, které se aktivně projektu účastnili a umožnili zástupcům jiných firem inspirovat se, dostali okamžitou zpětnou vazbu na kvalitu svých procesů. Lidé neovlivnění provozní slepotou vidí věci reálně, ve skutečném rozsahu a mají zajímavé postřehy. „Je důležité, pokud vás někdo upozorní i na zdánlivý detail, který může v budoucnu představovat problém. A těchto detailů bylo několik,“ uvedl Pavel Žák.
Během konference zazněly z úst účastníků zajímavé myšlenky jak k hodnocení celého projektu, tak k využití a používání nástroje Benchmark Visits BOZP i v jiných oblastech nebo sektorech podnikání.
Názory odborníků:
Ing. Ivan Souček, PhD., ředitel Svazu chemického průmyslu ČR: „Benchmark Visits se v průběhu projektu ukázaly jako zajímavý a efektivní nástroj pro neustálé zlepšování systémů a procesů, a to nejev v oblasti bezpečnosti práce. Vidím obrovskou příležitost ke sdílení osvědčených a inovativních postupů mezi chemickými firmami hlavně v oblasti energetického managementu, Green Dealu a obecně odpovědného podnikání v chemii.“
JUDr. Jitka Hejduková, CSc., místopředsedkyně Rady vlády ČR pro BOZP, Svaz průmyslu a dopravy ČR: „Na Svaz průmyslu a dopravy se obrací velká řada firem, které mají problémy v bezpečnosti práce a potřebují s ní pomoc. Díky nástroji Benchmark Visits BOZP jim dokážeme lépe poradit nebo je nakontaktovat přímo na společnosti, které mají v konkrétní oblasti BOZP větší zkušenosti. Výhoda nástroje je jeho univerzálnost a tím i jeho snadné využití i v jiných činnostech a procesech nesouvisejících s BOZP.“
Jiří Vrablec, místopředseda sekce chemické, Odborová organizace pracovníků v energetice a chemickém průmyslu: „OS ECHO sdružuje různě velké společnosti s odlišným zaměřením podnikání v chemických a energetických odvětvích. Benchmark Visits těmto firmám pomáhá v aktivní vzájemné komunikaci, společném sdílení inspirativních řešení problematiky BOZP a může přinést například nové formy spolupráce v procesech BOZP, popřípadě i zajímavé profesní a osobní kontakty.“
Celou konferenci a budoucnost nástroje Benchmark Visits pro prevenci rizik vzniku poškození zdraví zaměstnanců následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pak na závěr trefně zhodnotili hlavní manažer projektu PhDr. Tomáš Kudrna: „Podstatou Benchmark Visits je "PŘÍJÍT A VIDĚT". Když vidíte na vlastní oči věci, které fungují, začnete jim věřit a váš přístup k řešení problému se mění, máte větší motivaci k zahájení jakékoliv změny.“
Komentáře