U kontejnerů na směsný či tříděný odpad platí, že jakýkoliv odpad nelze odkládat vedle nich. Odpad patří do popelnice a v případě velkoobjemového odpadu do sběrného dvora či velkoobjemového kontejneru.
„Staré ledničky, pračky, nábytek a televize zanechané vedle popelnice nedokáže popelářské auto během své pravidelné objížďky v dané lokalitě odvést a ani není povinností posádky takový odpad odstranit. To samé platí i pro stavební suť nebo stará bytová jádra. Ta často obsahují i kompletní rozvody, proto by neměla končit v komunálním odpadu,“ upozorňuje mluvčí Pražský služeb Radim Mana.
Riskovat vysokou pokutu nebo vše vyřešit za pár stokorun?
Pohození nadměrného odpadu, starého nábytku nebo stavební suti mimo popelnici může být pokutováno částkou až do výše 50 tisíc korun. V naprosté většině případů jde o neochotu Pražanů vypořádat se s nepotřebnými věcmi odpovědněji.
„Řešením je objednat si svoz nadměrného odpadu nebo vysloužilé elektroniky přímo z bytu. Cena za komplexní službu je kalkulována v návaznosti na velikost odpadu, vzdálenost bytové jednotky k místu nakládky a dopravy na nejbližší sběrný dvůr. Více informací občané naleznou na našich webových stránkách,“ upřesňuje Radim Mana.
Pro svoz stavební suti nabízí společnost Pražské služby službu pytlového svozu stavební suti, která probíhá na základě telefonické, písemné nebo e-mailové objednávky adresované na níže uvedené kontakty. Stavební suť bude ukládána do označených pytlů, jejichž maximální hmotnost bude 30 kg.
Pytle je možné si vyzvednout na všech sběrných dvorech provozovaných společností Pražské služby. Cena za svoz a likvidaci jednoho pytle je 85 Kč včetně DPH. Zákazník při převzetí pytlů na sběrném dvoře uhradí odpovídající částku za odebraný počet pytlů a má možnost si objednat i termín svozu naplněných pytlů.
Co dělat s povalujícím se velkoobjemovým odpadem u popelnic
„V takovém případě je nejlepší kontaktovat majitele nebo správce objektu a požádat o objednání mimořádného úklidu u svozové společnosti, případně zajistit odstranění jiným způsobem,“ vysvětluje Mana. Na stanovištích tříděného odpadu zajišťují úklid svozové společnosti, a to i několikrát týdně.
Lidé by si ale měli všímat, zda kontejnery na třídění určené občanům nejsou zneužívány živnostenským odpadem z okolních provozů. Může to vést k jejich dřívějšímu přeplnění, nedostatku kapacit a následným komplikacím s vyhozením odpadu.
Komentáře