Projekt "Komplexní hodnocení potenciálů rozvoje bioenergetiky ve vazbě na funkce krajiny" byl vybrán k veřejné podpoře v rámci první veřejné soutěže programu THÉTA. Řešení projektu bylo zahájeno v červnu 2018 a ukončeno v prosinci 2021. Aplikačním garantem tohoto projektu bylo Ministerstvo životního prostředí České republiky.
Projekt byl zaměřen na vytvoření dynamického modelu pro komplexní hodnocení rozvoje bioenergetiky v kontextu změn probíhajících v agrárním sektoru, vzhledem ke zvyšování efektivnosti pěstování vybraných energetických plodin v důsledku rozvoje agrotechnologií a k dopadům probíhajících změn klimatu.
Při naplňování „klimatické dohody“ a cílů EU a ČR v oblasti snižování emisí CO2 a zvyšování podílu OZE je potřebný koordinovaný rozvoj pěstování energetických plodin. Zejména pak pěstování rychle rostoucích dřevit s sebou přináší i řadu příležitostí na podporu mimoprodukčních funkcí krajiny.
Výstupy projektu jsou:
- mapa typologie krajiny dle relevantních faktorů prostředí ovlivňujících možnosti pěstování energetických plodin;
- mapa potenciálu pěstované biomasy s ohledem na ekologické funkce krajiny a biodiverzitu;
- mapa potenciálu biomasy z EP s respektováním konkurenceschopnosti biomasy vůči konvenčním palivům;
- metodika alokace porostů energetických plodin na zemědělské půdě zohledňující mimoprodukční funkce v krajině.
Výstupy a detailnější informace o projektu jsou stánkách Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (odkaz).
Komentáře