Evropská komise minulý týden předložila balíček návrhů, jejíž cílem je zajistit, že se výrobky v EU stanou šetrnější k životnímu prostředí, podpoří principy oběhového hospodářství a výrobky budou během celého svého životního cyklu energeticky účinnější. Součástí balíčku je strategie zaměřená na textilní sektor a stavební výrobky.
V rámci Evropské zelené dohody navrhla Evropská komise nová pravidla, díky nimž se zboží na evropském trhu stane šetrnější k životnímu prostředí. Komise navrhuje nařízení o ekodesignu, součástí kterého jsou i tzv. digitální pasy. Strategie pro oběhové textilní výrobky zajistí lepší recyklaci, využití recyklovaných látek a nižší zatížení životního prostředí z výroby textilu do roku 2030.
Další strategie posílí vnitřní trh se stavebními výrobky a zajistí, že zastavěné prostředí bude plnit cíle v oblasti udržitelnosti a klimatu. V neposlední řadě balíček obsahuje návrh nových pravidel, která posílí postavení spotřebitelů a zajistí, že budou lépe informováni o environmentální udržitelnosti výrobků a chráněni proti greenwashingu.
„Dnešními návrhy Komise představuje nástroje pro přechod na skutečné oběhové hospodářství v EU,“ uvádí se v tiskové zprávě. Komise si od nástrojů slibuje, že Evropa se stane nezávislejší na energiích a zdrojích, odolnější vůči vnějším otřesům a ohleduplnější k přírodě a zdraví lidí.
Návrhy vycházejí ze stávajících evropských pravidel pro ekodesign, jelikož ta přinesla výrazné snížení spotřeby energie a úspory spotřebitelům. „Jen v roce 2021 spotřebitelům ušetřily požadavky na ekodesign 120 miliard eur. Rovněž došlo k o 10 % nižší roční spotřebě energie u produktů, na něž se vztahují. Do roku 2030 nás mohou nová pravidla dovést k úspoře 132 mega tun ekvivalentu ropy primární energie, což odpovídá zhruba 150 miliardám m3 zemního plynu, čili téměř ekvivalent dovozu ruského plynu do EU,“ vysvětluje Komise.
Ekodesign je klíčový
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře