Od neděle se ve skotském Glasgow koná 26. konference OSN zabývající se změnou klimatu. Slétli se na ni světoví lídři, aby diskutovali o snižování emisí kvůli oteplování planety. Způsob, jakým se na klimatický summit dopravili, ale vyvolává značné kontroverze.
Na klimatické konferenci vystupují vedoucí představitelé jednotlivých zemí, aby představili plány na snižování emisí skleníkových plynů. Americký prezident Biden apeloval na diverzifikaci energetických zdrojů a rozvíjení čisté energetiky, na což dle něj ukazují současné vysoké ceny energií. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí pro výrobu elektřiny. Francouzský prezident Emmanuel Macron vybídl největší znečišťovatele, kteří se opožďující za klimatickými závazky světa, aby zvýšili své ambice.
Český předseda vlády na summitu zkritizoval evropský klimatický balíček Fit for 55. Bez racionálního přístupu a ohledu na to, kolik to bude stát, se podle něj Green Deal může stát evropskou zelenou sebevraždou. Ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Si Ťin-pching či prezident Brazílie Jair Bolsonaro, odřekli svou účast na konferenci.
Vážnost summitu, který řeší dopady globálního oteplování, ale poněkud podkopává fakt, že do Glasgow se hlavy států, miliardáři, podnikateléi celebrity dopravili přibližně 400 soukromými tryskáči. „Tryskáč Gulf Stream zakladatele Amazonu Jeffa Bezose v hodnotě 65 milionů dolarů vedl přehlídku soukromých letadel prince Alberta z Monaka, desítek členů královské rodiny a desítek „zelených“ generálních ředitelů,“uvádí Daily Mail. Konzervativní předpovědi tvrdí, že flotila soukromých tryskáčů přilétajících na COP26 vypustí celkem 13 tisíc tun oxidu uhličitého, takové množství vyprodukuje více než 1 600 Britů za rok.
Apelovat na lidi, aby omezili leteckou dopravu nebo jedli méně masa, pak působí až nemístně v porovnání s fotkami miliardářů, kteří přilétají na klimatickou konferenci vlastními letadly. Podle Daily mailu se ve stejnou dobu, když byli miliardáři odvezeni do čekajících limuzín, stovky méně šťastných delegátů se nemohly do Glasgow vůbec dostat. Bouře ochromila železniční spojení a cestující tak museli spát na podlaze nádraží Euston v Londýně.
Princ Charles cestoval nekomerčním letadlem z summitu G20, který se konal v Římě. "Jeho královská výsost osobně vedla kampaň za posun směrem k udržitelnému leteckému palivu a do Říma se vydala pouze za podmínky, že v letadle bude použito udržitelné palivo," uvedl mluvčí z Clarence House.
Bank of America, která se ve svých marketingových prohlášeních chlubí svým „odhodláním k udržitelnosti“, byla označena jako registrovaný vlastník jednoho ze soukromých tryskáčů přilétajících do Skotska. Pod pojem „odhodlání k udržitelnosti“ zřejmě řadí i cestování letadlem, které ovzduší znečišťuje více než komerční letadla, auta nebo vlaky, a je pro ně typické, že každou hodinu vychrlí dvě tuny oxidu uhličitého.
„Zbývá nám minuta do půlnoci a musíme jednat hned teď,“ zdůraznil na summitu britský premiér Boris Johnson. Jen pár hodin poté, co uvedl, že klimatická konference „může a musí znamenat začátek konce“ katastrofy související se změnou klimatu, Johnson připustil, že domů do Londýna z Glasgow raději poletí, než aby cestoval vlakem.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře