Kanada, jakožto první stát z G7,uvalilazákaz na import ruské ropy, a to rovnou na veškerý dovoz. Jak ovšem podotýká agentura Bloomberg, jedná se spíše o symbolický krok. Zákaz nicméně přichází poté, co k němu v omezené mířevyzvalabritská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová.
Symbolický krok Kanady
Trussová vyzvala k tomu, aby země G7 limitovaly množství ropy a plynu, které mohou z Ruska dovézt v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. "Podpořila bych myšlenku zastropování importů ropy a plynu z Ruska," uvedla Trussová pro Sky News v televizním interview.
Krok Kanady je však spíše symbolický. Jak uvádí agentura Bloomberg s odvoláním na prohlášení kanadského ministra pro přírodní zdroje, Jonathana Wilkinsona, tak Kanada nedovezla žádnou ruskou ropu po roce 2019. I předtím byly ruské importy do země velice nízké. "Oznamujeme zákaz veškerého dovozu ropy z Ruska, což je průmysl, ze kterého velmi těží prezident Putin a jeho oligarchové. Zatímco Kanada importovala velmi malé množství v posledních letech, toto opatření vysílá silné poselství," citovala agentura AFP kanadského premiéra Justina Trudeaua.
BBC udává, že export ropy a plynu se podílí zhruba z 20 % na ruském HDP. Rusko dále rovněž zasáhne oznámení energetických gigantů, kteří plánují vystoupit z investic v ropném a plynárenském sektoru. Jde například o Shell, BP nebo Equinor.
Dopady pro státy EU budou diametrálně jiné
Mezi státy skupiny G7, tedy skupiny sedmi hospodářsky nejvyspělejších států světa, patří i Německo. Pro shrnutí – Německo je závislé na importu uhlí z Ruska přibližně z 50 %, na plynu cca z 55 % a na ropě z 35 %. Úplný nebo i částečně omezený import energetických komodit proto by měl pro Německo nesrovnatelně jiné dopady než v případě Kanady.
Komentáře