3/2024

Jižní Korea bude s Českou republikou těsněji spolupracovat na rozvoji vodíkových technologií

| zdroj: HYTEP0

Obrázek WhatsApp, 2024-09-20 v 16.50.27_b25fabd0
zdroj: HYTEP

Posílení a rozvoj spolupráce v oblasti vodíkového hospodářství mezi Jižní Koreou a Českou republikou, vzájemná výměna zkušeností v oblasti investic, výzkumu a vývoje či společné pilotní projekty v oblasti vodíkových technologií. Ale také spolupráce v oblasti výroby vodíku pomocí jaderných technologií či součinnost na zlepšování právních předpisů v této oblasti. I takové jsou cíle dvou Memorand o porozumění, které dne 20. září v Praze podepsali zástupci České vodíkové technologické platformy (HYTEP) s jihokorejskou asociací H2KOREA a společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Podepsání memorand se uskutečnilo v rámci státní návštěvy prezidenta Jižní Koreje Jun Sok-jola v České republice.

První memorandum bylo uzavřeno se specializovanou jihokorejskou asociací na podporu vodíkového průmyslu H2KOREA. Tato organizace se zaměřuje na rozvoj vodíkového hospodářství a působí jako most mezi veřejným a soukromým sektorem, podporuje podniky a řídí projekty mezinárodní spolupráce.

Memorandum za jihokorejskou stranu podepsal Jaehong Kim, předseda H2KOREA a za českou stranu Aleš Doucek, předseda představenstva České vodíkové technologické platformy (HYTEP). Těsnější spolupráce mezi Českou a Korejskou republikou podle signatářů memoranda přinese oběma stranám řadu pozitiv.

Jihokorejské vodíkové technologie se v posledních letech velmi rychle rozvíjejí a země se stává jedním z globálních lídrů v oblasti vodíkové energetiky. Jižní Korea patří mezi hlavní světové hráče ve vodíkovém průmyslu a směřuje k tzv. vodíkové ekonomice, která by měla hrát klíčovou roli v jejím přechodu na nízkouhlíkovou energetiku. Země je rovněž na světové špičce ve vývoji a výrobě vodíkových palivových články a patří například také mezi první státy, kde se začaly masově vyrábět vodíkové automobily. Možnost širší spolupráce s touto východoasijskou zemí vnímám jako jednoznačně pozitivní,“ vyzdvihl Aleš Doucek.

Výroba vodíku pomocí jádra je velkou příležitostí

Druhé memorandum, uzavřené mezi Českou vodíkovou technologickou platformou (HYTEP) a Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), nastiňuje možnosti vzájemné spolupráce v oblasti výroby vodíku pomocí jaderných technologií. Signatáři chtějí spolupracovat nejen v oblasti samotné technologie výroby vodíku pomocí jádra, ale také při hledání politické podpory a zlepšování právních předpisů.

Výroba vodíku pomocí jaderných technologií je významnou a životaschopnou cestou při přechodu na čistou vodíkovou energetiku. Korea Hydro & Nuclear Power vnímám jako velmi silného a technologicky mimořádně vyspělého partnera, který má v oblasti jaderných technologií mnohaleté zkušenosti,“ upozornil Aleš Doucek s tím, že právě KHNP je zároveň i společností, která má postavit dva nové bloky v Jaderné elektrárně Dukovany.

Memorandum představuje významný milník v posilování spolupráce mezi našimi dvěma zeměmi v oblasti jaderného vodíku. Spojením našich odborných znalostí a sdílením technologického pokroku chceme významně přispět ke globálnímu vodíkovému hospodářství,“ uvedl Kong Young-gon, viceprezident H2 & Smart Business Department ve společnosti Korea Hydro & Nuclear Power.

Od výzkumu přes výměnu informací až po demonstrační projekty

Účelem memorand je vytvořit rámec pro spolupráci v oblasti vodíku mezi oběma zeměmi a usnadnit sdílení technických znalostí, poradenství, dovedností a odbornosti. Spolupráce pak má probíhat v několika oblastech.

První z nich bude oblast investic, výzkumu a vývoje či inovací, a to včetně výroby, skladování a přepravy vodíku a vodíkových plnicích stanic. Spolupráce v této oblasti bude zahrnovat i vodíkové palivové články, vodíkové zásobníky či projekty výroby vodíku pomocí jaderné technologie. Jinou oblastí spolupráce bude podpora a rozvoj výměny informací, a to s cílem zavádění mezinárodních norem a certifikací pro nízkouhlíkový vodíkový ekosystém. Další spolupráce pak má probíhat i v oblasti dopravy, výměny informací, výstavby infrastruktury či pilotních a demonstračních projektů,“ doplnila Veronika Vohlídková, výkonná ředitelka České vodíkové technologické platformy (HYTEP).

Samotná forma spolupráce mezi českými a jihokorejskými partnery pak může mít řadu podob. Půjde například o výměnu veřejně dostupných vědeckých a technických informací, podporu podnikatelských aktivit a rozvoj trhů pro vodíkové technologie, propagace palivových článků a dalších řešení na bázi vodíku, poskytování informací o příslušných právních předpisech obou zemí a sdílení informací o pokynech týkajících se příslušných mezinárodních závazků, pořádání mezinárodních fór, setkání, workshopů a webinářů či společné technické studie, projekty a programy pro publikaci výsledků spolupráce.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj