Jak se rozhoduje Evropská unie a jaké cíle si klade
Slavnostního zahájení se ujal Martin Hájek, výkonný ředitel Teplárenského sdružení, který shrnul situaci na emisním trhu v České republice i zahraničí. Poté se slova ujímá Pavel Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu, MŽP. Přibližuje cíle, které si Evropská unie klade a faktory, které ovlivňují její rozhodování.
„Z hlediska toho, jak plníme cíle roku 2020, možná překvapí, že některé státy EU mají problém z hlediska plnění cílů. České republiky se to naštěstí netýká,“ uvádí Pavel Zámyslický. Česká republika patří k těm lepším členským státům, co se týká plnění cílů, ke kterým se zavázala. „Ukazuje se, že třeba Francie, Lucembursko, Belgie, Nizozemí, které jsou hodně ambiciozní, mají sami problém se splněním cílů.“
Emisní obchodování v období 2021-2030
O novinkách v emisním obchodování v období 2021-2030 informuje Jan Tůma, vedoucí oddělení obchodování s emisemi, MŽP. Jan Tůma hned v úvodu odpovídá na otázku, kdy dostanou výrobci elektřiny bezplatnou povolenku. Sděluje, že alokace se do konce roku nestihne kvůli personálním změnám v oddělení, které zpracovává agendu.
„Snažíme se tento úkol zajistit alespoň externě,“ vysvětluje Jan Tůma. Alokace by měla být zaslána na začátku roku 2020. „To bude poslední alokace na výrobu elektřiny,“ upozorňuje Jan Tůma, „Další alokace bude probíhat ve formě modernizačního fondu.“
Od roku 2019 nadále bude sílit tlak a nepoměr mezi nabídkou a poptávkou bude způsobovat vysokou cenu povolenky. To bude fakt, který bude třeba takto brát už napořád. Celková nabídka povolenek v systému bude klesat.
Vliv Brexitu
Brexit se neustále oddaluje. „To je trochu nešťastné, protože Velká Británie je stále v systému a nikdo neví, co se bude dít v roce 2020,“ varuje Jan Tůma, „Už teď musíme být připraveni, že se Brexit zase posune a britské firmy budou mít povinnosti z EU ETS i v dalším roce.“
Z toho důvodu Velká Británie nedraží povolenky a nemůže alokovat bezplatné povolenky svým firmám. „Tím se zadržují další povolenky a vytváří se riziko pro trh,“ konstatuje Tůma.
Jakmile se Brexit vyřeší, firmy pustí na trh povolenky nebo Evropská komise bude muset dovolit Velké Británii vydražit své povolenky a alokovat bezplatné povolenky. „Brexit bez dohody myslím povede k tomu, že firmy prodají všechny své povolenky naráz a cena krátkodobě může výrazně klesnout. Uvidíme, jak to dopadne,“ uzavírá otázku Brexitu Jan Tůma.
Cena povolenky se pohybuje kolem úrovně 25 EUR. Trh to považuje za adekvátní a očekává se, že cena povolenky bude dále růst.
Modernizační fond
„V první řadě budou podporovány ty projekty, které budou nejefektivnější,“ představuje soutěžení projektů Jan Tůma. Přednost dostanou ty, které zajistí nejlepší výsledky a budou podporovány tak dlouho, dokud nebudou vyčerpány všechny peníze. „Nezpůsobilé jsou pouze ty projekty, které nějakým způsobem spoluspalují uhlí. Musí to být úplná náhrada,“ přibližuje podmínky Tůma.
Uhlíková daň a uhlíkové clo
V určitý moment už nároky, které se snižováním emisí bude mít evropský průmysl, budou nějaké zásahy potřebovat. „Kdyby se uhlíkové clo zavedlo, potom to jednoduše a dostatečně ochrání evropský průmysl před dovozem ze třetích zemí,“ říká Jan Tůma.
„Myslím, že to nikam nepovede,“ nesouhlasí Martin Hájek s tím, že dojde k opatřením, která zavedou protistrany a uvalí clo na naše zboží. „Já očekávám v prvním kroku cla na dovoz elektřiny,“ pokračuje Martin Hájek, „Je to trochu snaha uchlácholit průmysl. Vrátí se to jako bumerang.“„Byl to naopak požadavek průmyslu,“ oponuje Jan Tůma a doplňuje, že mezi členskými státy je to zejména Francie, která toto opatření podporuje.
Problematikou se budou dále zabývat diskutující na panelové diskuzi. Slovo zde bude mít, kromě již zmiňovaných přednášejících, také Pavlína Kulhánková, ředitelka Odboru průmyslové ekologie, MPO.
Konference 29. Emission Trading, kterou pořádá B.I.D. services, i nadále pokračuje odbornými přednáškami.
Foto: Pavel Mohrmann
Komentáře