Pro průmysl je voda klíčovou surovinou. Mnoho průmyslových sektorů má vysoké nároky na množství vody, které spotřebovávají. Jenomže se pomalu dopracováváme k nedostatku vody, s čímž souvisí nemalé problémy, které se nedotknou jen průmyslu. Dává tak smysl co nejvíce odpadní vodu opětovně využívat.
Na to, abychom ji ale mohli využívat v co největším měřítku, je potřeba legislativy, která by to podpořila. Proto jsem se obrátili na společnost Veolia ČR, Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR a společnost SUEZ CZ, aby nám zodpověděli otázku:
Jak by podle Vás měla vypadat legislativa, aby bylo možné vyčištěnou odpadní vodu více opětovně využívat?
Ondřej Beneš, Veolia Česká republika
Postupná náhrady odběrů vod povrchových a podzemních efektivnějším hospodařením s vodou a recyklací použitých vod zejména v průmyslu již dávno existuje - stačí se podívat na analýzu průmyslových odběrů povrchových a podzemních vod za posledních 15 let, kde se výše uvedené promítá. Jedná se ale zejména o recyklaci v rámci konkrétních areálů, kdy oplachové, chladící či procesní vody jsou po úpravě znovu využívány.
V těchto případech s výjimkou plnění interních či oborových normativů (například u potravinářských subjektů zajištění shody s požadavky HACCP) není nutné postupovat samostatným správním řízením, které by předcházelo legislativně využíváním recyklovaných vod jinými subjekty. Právě na toto ale pamatuje evropské nařízení 2020/741/EU z minulého roku, které upravuje požadavky na kvalitu recyklovaných vod podle způsobu jejich využití. ČR se letos připravuje na implementaci, která by měla proběhnout s gestorem Ministerstvem zemědělství.
Do doby případného rozhodnutí o samostatné úpravě např. v zákoně o vodách (mimo předpokládanou úpravu zákona o hnojivech) je ovšem nutné postupovat podle platného zákona č. 254/2001 Sb., který neumožňuje vodoprávním úřadům vydat samostatné správní rozhodnutí na "jiné využití" produkovaných odpadních vod, které by zmíněný vztah mezi producentem a odběratelem upravilo.
Je možné připomenout i nezdar, který potkal pozměňovací návrh poslankyně Jany Krutákové, který požadoval v rámci novely vodního zákona "Sucho" samostatnou kapitolu právě pro recyklované vody a poučit se z něj pro další období, které by mělo nutnost legislativního ošetření problému výroby a předávání recyklované vody jasně podporovat.
Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře