MPO zveřejnilo informace o projektu "Integrované modely pro analýzu dopadů regulací a simulace dlouhodobých scénářů vývoje energetiky (RegSim)".
Projekt " Integrované modely pro analýzu dopadů regulací a simulace dlouhodobých scénářů vývoje energetiky (RegSim)" byl vybrán k veřejné podpoře v rámci první veřejné soutěže programu THÉTA. Řešení projektu bylo zahájeno v druhé polovině roku 2018 a jeho ukončení je plánováno v roce 2022.
Cílem projektu je vytvořit certifikovanou metodiku kalkulátoru energetických úspor, emisí skleníkových plynů a emisí znečišťujících látek využitelnou pro tvorbu analytických podkladů ke strategickým dokumentům v oblasti energetiky, hodnocení dopadů relevantních politik a komunikaci dopadů energetické politiky a scénářů vývoje energetického sektoru s veřejností.
Projekt rozvíjí soudobé teoretické modely a přístupy v oblasti modelovacích nástrojů, které budou prakticky využitelné (kupříkladu s ohledem na posouzení dopadů regulace tzv. RIA), realistické (využití aktuálních dat a dostupných údajů o užívaných technologiích) a vědecky podložené (postavené na mikroekonomických základech).
Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu jsou definovány konkrétní scénáře zahrnující mj. negativní (daně, emisní povolenky) i pozitivní cenové nástroje (podpory), nástroje regulující emise či zdroje (územní limity těžby) nebo využití specifických technologií (kupříkladu obnovitelných zdrojů energie, jaderné energetiky atd.) a vyhodnocení jejich dopadů na ekonomiku ČR, spotřebu energií a na lidské zdraví.
Předpokládanými výstupy projektu by měly být scénáře očekávaného vývoje elektro-energetiky a teplárenství v ČR; predikce vývoje vozového parku, spotřeby energií a emisí z dopravy; kvantifikace makroekonomických dopadů regulace výroby a spotřeby energií a analýza vývoje v sektorech energetiky a dopravy a dopadů regulací.
Ke stažení:
- Vývoj elektro-energetiky a teplárenství v ČR (výstup V1)[pdf, 14485 kB]
Komentáře