Vodáctví je v tuzemsku čím dál populárnějším sportem, což sebou nese i řadu nepříjemných skutečností.
Asociace vodní turistiky a sportu dlouhodobě útočí na malé vodní elektrárny (MVE) a jejich provoz, protože se domnívají, že omezují a brzdí další rozvoj rekreační plavby na našich řekách. Jde o strategický tah při prosazování výhodnějších podmínek pro svoji činnost v rámci legislativního procesu. Zvýšeného minimálního zůstatkového průtoku vody kvůli průjezdnosti řek se snaží domoci například tvrzením, že počet MVE je nízký a mají nepatrný přínos, nebo že elektřina vyrobená v MVE má v celkové výrobě zanedbatelný podíl.
Členové asociace uvádí, že „na české řeky ročně vyráží na 670 000 vodáků, takže vodní turistika tak generuje miliardové obraty a už dávno to není zábava jen několika lidí. Vodáci živí půjčovny, výrobce, cestovní kanceláře, kempy nebo restaurace, tedy podstatně více podnikatelů, než kolik je provozovatelů MVE.“ Proti tomu nelze nic namítnout, dnešní vodáctví je zábavním průmyslem, který zaměstnává bezpočet lidí a přináší nové zdroje příjmů.
Negativní dopady vyplývající z masovosti
Jenomže, tak jako má každá mince svůj rub a líc, i v tomto případě je možné podívat se na rekreační plavbu z jiného úhlu pohledu. Těžký byznys, který se ze současného vodáctví stal, sebou nese řadu negativních dopadů. Masy neukázněných vodáku za sebou po každé sezóně zanechávají v nivách řek desítky tun odpadků. Jednorázové plasty a odpady škodí především vodním živočichům,
dochází k poškozování dna i břehů těchto biotopů. Nemluvě o vandalismu, plašení živočichů ve vodě i na souši, rušení nočního klidu v okolí kempů a tábořišť.
Velká množství vodáků překvapivě rybám nevadí. Ichtyolog Pavel Vrána z Českého rybářského svazu pro Český rozhlas vysvětluje, že si na blízko projíždějící lodě zvyknou. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se vodáci rozhodnou vyjet na rekreační plavbu mimo sezónu, protože šlápnutím na nesprávné místo mohou ve vodě napáchat řadu škod. Tomáš Randák, profesor Fakulty rybářství a ochrany vod a ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity, pro server iDNES.cz uvádí, že kvůli masovému vodáctví ryby nemají klid na rozmnožování a vodní rostliny nemají šanci v korytech řek přežít.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře