Dekarbonizace v Evropě postupuje. Státy se předhánějí v tom, kdo nadobro skončí s uhelnými elektrárnami, postaví víc větrníků a fotovoltaiky. Jenomže čím víc jich je, tím víc se ukazují jejich nedostatky.
Nalijme si čistého vína. Solární a větrné elektrárny nejsou schopné plně převzít roli uhelných a jaderných elektráren. Aktuální zkušenosti to jasně ukazují. V praxi se totiž ukazuje to, co je zřejmé již dlouho: OZE nejsou stabilní. Nelze se na ně spolehnout, protože nejsou k dispozici ve všech chvílích, kdy bychom je potřebovali.
V 21. století lidé doma mrznou
Podmračená obloha, mráz a bezvětří. Chtělo by se říct, že jde o normální lednové počasí. Občanům americké Minesoty přineslo ale velké potíže. Během loňského ledna ve městě, které se rozhodlo čerpat elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů, došlo k výpadkům dodávek elektřiny právě kvůli panujícímu bezvětří. Mrznoucím Američanům nemohli pomoci ani plynové zdroje, OZE musely zastoupit uhelné elektrárny. Přitom by do roku 2030 hlavní město Minnesoty, Minneapolis, chtělo veškerou elektřinu získávat jen z obnovitelných zdrojů.
Bohužel nejde o ojedinělý případ, kdy zdroje závislé na rozmarech počasí selhaly. K výpadkům došlo například během letošního srpna v Kalifornii. Ve slunném nejlidnatějším státě USA se spoléhají na sluneční elektrárny, jenomže ani tam slunce nesvítí pořád. Když se večer 14. srpna vrátili obyvatelé po práci domů, zapnuli klimatizace, aby si ulevili od panujícího vedra. Slunce zapadlo, spotřeba elektřiny prudce narostla a zároveň došlo k výpadku klasického zdroje, proto nezbylo nic jiného, než odpojit od elektřiny dva miliony Kaliforňanů.
Je nutné podotknout, že za nedostatek elektřiny nemohly jen solární elektrárny, ale souběh těchto událostí. I Kalifornie chce do roku 2030 čerpat polovinu elektřiny z OZE, konkrétně ze solárních elektráren. Do roku 2045 se počítá se 100%.
Jenom ne stejný energetický mix
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře