Francouzský prezident se během vystoupení před zástupci francouzského průmyslu nechal slyšet, že by v EU měla být vyhlášena „regulatorní přestávka“. Podle něj je na evropské úrovni již dostatek legislativních ustanovení v oblasti životního prostředí a zelené energetiky. Sektor nyní potřebuje dostatek času, aby opatření dokázal implementovat. Proto by podle něj po nějakou dobu neměla být navrhována nová legislativa.
EU se již několik měsíců snaží vyřešit problémy s dodávkami energetických zdrojů umocněných pandemií koronaviru, válkou na Ukrajině a dotacemi v USA zaměřenými na zelené technologie, které jsou součástí tamního zákona o snižování inflace.
Kromě toho ale EU stále cílí na významné snížení emisí skleníkových plynů do konce této dekády a dosažení klimatické neutrality do roku 2050. K dosažení všech těchto cílů mají přispět různé legislativní návrhy. Například návrh zakázat nová benzinová a naftová vozidla po roce 2035 a nové cíle pro obnovitelné zdroje energie.
Macron: Soustřeďme se na implementaci existující legislativy
Prezident Francie Emmanuel Macron se ovšem během vystoupení před zástupci francouzského průmyslu nechal slyšet, že bude nutné vyhlásit „regulatorní přestávku“ nových environmentálních návrhů. Tak by se dosáhlo stanovených cílů a urychlení dekarbonizace průmyslu. Nestabilní regulatorní prostředí podle něj pouze ublíží investování.
„Na evropské úrovni jsme už schválili hodně environmentálních regulatorních ustanovení, více než jiné země. Teď bychom je měli implementovat, ne dělat další změny v pravidlech, nebo ztratíme všechny své [průmyslové] hráče. Nesmíme dělat další změny pravidel," řekl Emmanuel Macron.
Sám Macron přesně nespecifikoval, co si pod pojmem „regulatorní přestávka“ představuje a jaké by měly být další konkrétní kroky. Po Macronově vystoupení zástupci Elysejského paláce upřesnili, že prezident nemluvil o pozastavení žádné platné či projednávané legislativy. Macronovo prohlášení nicméně vyvolalo ve Francii i na půdě EU smíšené reakce.
„Jakékoliv prohlášení, které vyzní, že jsme již udělali dost a že toto je dostatečné, je v tuhle chvíli nebezpečné. Nikdy by se neměly vysílat zprávy, abychom zpomalili," komentovala slova francouzského prezidenta Barbara Pompiliová, bývalá francouzská ministryně pro životní prostředí.
Energetický expert Thomas Pellerin-Carlin říká, že smíšené reakce na Macronovo vystoupení mohou vycházet i z jeho nepochopení. Pokud Macron navrhuje, že bychom se v první řadě měli soustředit na implementaci existující zelené legislativy a na legislativu, která bude přijata během jeho mandátu, tak to, podle Pellerin-Carlina, odpovídá i diskurzu Evropské komise. Použití termínu „regulatorní přestávka“ pak možná nebylo nejvhodnějším.
Komentáře