1/2024

Firmy z energeticky náročných odvětví mohou do konce září žádat o finanční podporu

| autor: redakce0

pexels-hassan-yahia-3582980-5362681
zdroj: pexels

Vláda schválila finanční kompenzace pro energeticky náročná odvětví ve výši 2,15 miliardy Kč. Kvůli vysokým nákladům na emise skleníkových plynů by jinak těmto firmám mohlo hrozit, že budou nuceni přesunout svou výrobu do zahraničí.

„Finanční kompenzace pro energeticky náročná odvětví poskytujeme pravidelně. Jejich cílem je pomoci firmám s důsledky vysokých cen emisních povolenek a zabránit tak potenciálnímu přesunu jejich aktivit do zahraničí,“ říká Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu a dodává: „Věříme, že tyto kompenzace pomohou firmám zvládat vysoké náklady na energie a zároveň podpoří udržitelnost a ekologické standardy v našem průmyslu.“

Nařízení, které projednala 26. června vláda, je prováděcím předpisem zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Ten stanovuje pravidla pro finanční kompenzaci firmám, které za emise skleníkových plynů platí vysoké náklady, což se odráží v jejich výdajích za elektřinu.

Nyní schválená kompenzace nepřímých nákladů cílí zejména na odvětví, u kterých hrozí možný přesun činnosti firem do zemí s méně přísnými ekologickými standardy. Konkrétně jsou určeny pro firmy s vysokou spotřebou elektřiny, jako je například ocelářský, chemický, nebo papírenský průmysl,“ uvádí Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na základě údajů, které firmy posílají Ministerstvu životního prostředí, je každoročně stanovena výše prostředků na kompenzace ze státního rozpočtu. Pro rok 2023 byla výše podpory vyčíslena přibližně na 2,15 miliardy korun (2 146 390 600, 41 Kč). Kompenzace se vztahují na náklady firem, které měly v uplynulém roce a tvoří je součet kompenzačních částek pro jednotlivá výrobní zařízení žadatele, která jsou umístěna na území republiky. Nemohou tak být poskytnuty na náklady výrobních zařízení, které se nachází mimo území Česka.

Podpora navazuje na dlouhodobé úsilí vlády pomáhat energeticky náročným firmám s cenami elektřiny a je v souladu s evropskou směrnicí umožňující členským státům poskytovat státní podporu odvětvím u nichž hrozí přesun do zemí s méně přísnými ekologickými standardy v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny,“ dodává MPO.

Nařízení nabývá účinnosti dnem 1. července 2024.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA