Jednou z nejspornějších částí nařízení je část týkající se návrhu pravidel pro kapacitní mechanismy – administrativního opatření, které zajišťuje, že konvenční výrobci elektřiny získají dotace na záložní výkon, který by se použily v případě síťového nedostatku nebo nouze.
Evropský parlament i Komise nyní bojují za zpřísnění těchto pravidel. Dle jimi podporovaného návrhu by kapacitní mechanismy byly možné pouze u elektráren, které emitují méně než 550 g CO2 na kWh elektřiny, a to od roku 2025. Změnu nařízení by členské státy musely adekvátně reflektovat v domácích legislativách.
Dle portálu ENDS a zpravodaje Evropského parlamentu Krišjanise Karinše potřebuje EU postupně rušit dotace pro elektrárny, které ovzduší znečišťují nejvíce. Vysvětlil, že Evropský parlament zastává v oblasti ochrany klimatu velmi ambiciózní přístup.
Parlament a komise rovněž souhlasí s požadavkem na vypracování posouzení přiměřenosti zdrojů (resource adequacy assessment), jež by členské státy mohly používat k určení potřeby mechanismů kapacity a stanovení standardů.
Server dále informoval o postoji Rady EU. V zápisu z jednání údajně zástupci Rady prohlásili, že posouzení přiměřenosti by mělo pouze doplňovat samostatné vnitrostátní hodnocení a že kapacitní mechanismy by byly „klíčovým tématem k diskuzi“.
Dle aktivistické skupiny Greenpeace Evropský parlament postupuje „zdravým rozumem“, když možnost kapacitního mechanismu poskytuje státům až jako nejzazší řešení. Schůzky trialogu budou nyní probíhat až do konce roku.
Zdroj: http://oenergetice.cz/evropska-unie/evropsky-parlament-dotace-uhelnym-elektrarnam-by-mely-byt-zruseny/
Komentáře