Březnová zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) konstatuje, že pandemie COVID-19 zapříčinila v energetickém sektoru nejvyšší meziroční pokles emisí CO2 od druhé světové války o 6 %. Avšak již v prosinci loňského roku zaregistrovala, v souvislosti s oživením ekonomik, růst emisí o 2 %, proti prosinci 2019 a doporučuje urychlit přechod k čisté energetice i v souvislosti se závazkem k dekarbonizované ekonomice v roce 2050.
Podle této agentury je chemický průmysl třetím průmyslovým odvětvím, pokud se jedná o množství přímých emisí CO2 – za sektorem výroby kovů a cementu. Chemický průmysl, jehož součástí je i výroba plastů, zásobuje svými výrobky prakticky všechna hospodářská odvětví. Evropská asociace chemického průmyslu CEFIC připomíná, že jejich produkty jsou přítomny v 95 % veškerého vyrobeného zboží.
Pandemie sice vloni způsobila v EU-27 pokles průmyslové výroby o 8,2 % (ČR o 8,0 %), avšak produkce chemického průmyslu byla nižší pouze o 1,9 %. Největší poklesy zaznamenal chemický průmysl v Severní Americe, růst o více než 10 % zaznamenala Čína. Nevíce postiženým segmentem trhu, na kterém se uplatňují plasty, byl automobilový sektor, na opačném poli se pohybovaly aplikace plastů v obalech a ve stavebnictví a v budovách.
Pro letošní rok prognózují experti růst chemického průmyslu o 3 %, pro rok 2022 o další 2 %. Hlavní aktivity chemiků jsou zaměřeny na bezpečnost a udržitelnost. V současnosti nejsou příliš úspěšní, když mrazivé počasí v Texasu, nedostatek přepravních tankerů a časté neplánované odstávky ve výrobě způsobují nedostatek některých plastů na evropském trhu a zvyšování jejich cen.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře