V pondělí 15. ledna zveřejnila Evropská komise komplexní zprávu o implementaci evropských strukturálních a investičních fondů (ESI fondů) za rok 2023, odhalující výrazné úspěchy v oblasti zaměstnanosti, energetické účinnosti a ochrany před klimatickými katastrofami.
ESI fondy, hlavní finanční nástroje politiky soudržnosti, přispěly k investicím do regionálního rozvoje v období 2014 - 2020, přičemž zpráva zdůrazňuje jejich flexibilitu a adaptabilitu během pandemie COVID-19 a energetické krize.
Zpráva představuje úspěchy ESI fondů do konce roku 2022 a ukazuje klíčová čísla: podpora pro více než 5 milionů podniků, pomoc 64,5 milionu lidem při hledání zaměstnání, zlepšení zdravotnických služeb pro více než 63 milionů občanů, zvýšení kapacity výroby obnovitelné energie o více než 6 000 MW, zlepšení energetické náročnosti více než 550000 domácností a další.
„Evropské strukturální a investiční fondy jsou důkazem toho, že Evropa je vždy připravena a ochotna podporovat své regiony a občany s cílem dosáhnout rovných podmínek prostřednictvím vyváženého územního rozvoje a inteligentního růstu podporujícího začlenění ve všech zemích, jakož i reagovat na současné rostoucí výzvy v duchu solidarity a sounáležitosti. Tyto fondy podporují malé a střední podniky, zlepšují pracovní příležitosti a pomáhají členským státům řešit klimatické katastrofy. Seznam pokračuje. Jádrem těchto fondů jsou lidé," říká Elisa Ferreirová, komisařka EU pro soudržnost a reformy.
Komentáře