Norský premiér a předsedkyně Evropské komise oznámili plán vytvoření Zelené Aliance. Ta má zajistit silnější spolupráci v oblastech zelených technologií za účelem dosažení klimatických cílů pro roky 2030 a 2050. Svůj záměr posílit vzájemnou spolupráci ještě s Islandem oznámily celky již v roce 2019.
Ve středu se setkala norská delegace v čele s premiérem Jonasem Gahrem Størem s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a vice-prezidentem Fransem Timmermansem, jak informovala na svých stránkách Evropská komise. Setkání se týkalo především posílení kooperace mezi Evropskou Unií a Norskem v oblasti ochrany životního prostředí, energetiky a transformace průmyslu. Za tímto účelem plánují Norsko a Evropská Unie vytvořit takzvanou “Zelenou Alianci“.
Zelená Aliance by měla pomoci “zelenému“ průmyslu, obnovitelným zdrojům energie, vodíkovému průmyslu a technologii CCS skrz již vytvořené a nové specializované programy. Zároveň obě strany opět potvrdily záměr dosáhnout do roku 2030 snížení emisí alespoň o 55 % oproti úrovni z roku 1990 a dosáhnout emisní neutrality do poloviny století.
„Rádi bychom ještě více upevnili náš společný záměr pro Evropský Green Deal a prozkoumali vytvoření Zelené Aliance,“ prohlásila po setkání Ursula von der Leyenová. „Společně budou EU a Norsko ještě více prosazovat své společné ambice dosáhnout klimatické neutrality. Budeme úzce spolupracovat, abychom rozvinuli potenciál pro dekarbonizaci našich ekonomik, zejména energetické infrastruktury.“
Zelené technologie
Na setkání se probíraly společné zájmy, což obsahovalo i udržitelné technologie, jako je například nízkouhlíkový vodík, offshore větrné elektrárny, zachycování a uskladňování uhlíku, minerály, baterie či “zelená“ lodní doprava.
EU a Norsko rovněž jednají o dalších krocích mezinárodních jednání a znovu potvrzují svůj závazek k Pařížské dohodě a vyzývají všechny strany, aby před konferencí COP27 zvýšily své ambice v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky.
Jako dva zásadní přispěvatelé k mezinárodnímu financování opatření v oblasti klimatu budou EU a Norsko nadále usilovat o zajištění 100 miliard USD ročně pro rozvojové země a budou hrát aktivní roli v diskusích o cílech financování opatření v oblasti klimatu po roce 2025.
Komentáře