3/2024

ESG reporting není práce pro jednoho člověka ani firmu

| autor: Martina Jandusova0

Návrh bez názvu
zdroj: canva.com

Co znamená ESG reporting, koho se v nejbližší době dotkne a proč bychom jej měli řešit? Na konferenci Povinnosti v podnikové ekologii 2024 o tomto tématu promluvil Michal Gregor, který nejprve přítomné uklidnil:„Ve finále se ESG reporting nebude týkat takového množství firem, jak se myslelo.“

Koncept udržitelnosti nabírá na obrátkách, takže slova jako „udržitelnost“ nebo „ekologie“ či „životní prostředí“ jsou skloňována takřka všude. Již dříve firmy zveřejňovaly zprávy o stavu životního prostředí, ale byla to činnost, kterou dělaly navíc. „Dnes už je to ‘must have’, takže je nutné plnit alespoň základní reportovací povinnosti a v případě velkých firem na vás povinnosti dopadají neustále,“ říká Michal Gregor.

ESG reporting se v České republice přímo dotkne 1 500 firem, nicméně číslo bude patrně o trochu nižší. „Otázkou ovšem je, co malé a střední firmy, které zatím reporting nemají povinný,“ doplňuje Gregor.

Proč musím řešit něco takového jako je ESG?

Firmám ukládá povinnost zpracovat nefinanční reporting legislativa, není to ale jediný důvod, proč se jím zabývat. Jako koncový spotřebitelé jsou pro firmy nesmírně důležití jejich klienti. Právě nastupující mladší generace vnímá udržitelnost odlišně a přikládá jí více důležitosti než ta starší. Proto se firmy dostávají pod větší tlak, aby snižovaly svůj dopad na životní prostředí.

Neméně důležitým faktorem jsou pak samotní investoři. Například manažeři penzijních fondů plánují investice na dlouhé roky i desítky let dopředu. „Dejme tomu, že mám výrobní firmu s chladícími technologiemi, a tak potřebuji odebírat vodu z řeky, jenomže v létě jsou čím dál delší periody sucha a v budoucnu může dojít až omezení odběru říční vody. V očích investora jsem rizikový a pokud riziko nesnižuji v rámci ESG reportingu, kde uvádím, jaké aktivity učiním pro snížení rizika, tak můžu přijít o významnou částku,“ vysvětluje Michal Gregor.

V neposlední řadě banky požadují po firmám stále více záležitostí spojených s ESG reportingem, ať už společnost do povinnosti přímo spadá či nikoliv. „Dnes je možné si na stránkách České bankovní asociace stáhnout vzorový dotazník a zjistit, které položky banka bude vyžadovat a připravit se. Banka vám totiž může dát vyšší úrok nebo vám úvěr nemusí vůbec dát,“ doplňuje Gregor.

Směrnice CSRD (Coporate Sustainability Reporting Directive) byla dříve směrnicí NFRD (Non-Financial Reporting Directive), v rámci které povinnost reportovat měly hlavně banky a pojišťovny. CSRD pouze rozšířila objem společností, které budou mít povinnost reportovat.

Pro koho jsou Evropské standardy reportingu udržitelnosti povinné

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj