EU svým cílem omezit množství obalového odpadu postavila výrobce obalů a recyklační průmysl před velkou výzvu.
Podle dat Eurostatu, statistického úřadu EU, bylo v roce 2020 v EU celkem vyprodukováno 79,3 mil. tun obalových odpadů. Sice to znamená, že oproti roku 2019 došlo k mírnému poklesu, i tak ale celkové množství vyrobených obalových materiálů narůstá. Od roku 2009 do roku 2020 vzrostlo o 13,3 mil. tun.
Podle Eurostatu bylo ve stejném roce v EU vyprodukováno 177,2 kg odpadů z obalů na obyvatele. Množství obalových odpadů se mezi členskými státy různí. Pohybuje se mezi 66,0 kg odpadu na obyvatele v Chorvatsku a 225,8 kg na německého obyvatele. Mezi nejčastější druhy obalového odpadu tom samém roce patří papír a lepenka (41,2 %), poté plast (19,5 %), sklo (19,1 %), dřevo (15,1 %) a kov (5,0 %). Ostatní materiály představovaly 0,1 % z celkového objemu.
Evropská komise na nepříznivou situaci zareagovala revizí nařízení o obalech a odpadech z obalů, kterou představila v listopadu loňského roku. Do roku 2030 budou všechny obaly uváděné na trh EU muset být navrženy tak, aby byly recyklovatelné. Zároveň bude do roku 2035 povinné recyklovat všechny obaly v tzv. velkém měřítku (recycled at scale). Dosažení takových cílů bude pro výrobce a recyklační společnosti poměrně náročné.
„My, výrobci obalů, přebíráme plnou odpovědnost za tuto povinnost a skutečně si za tím stojíme,“ uvedla ve čtvrtek (30. března) na bruselské konferenci Marzia Scopelliti, manažerka pro veřejné záležitosti Evropské organizace pro obaly a životní prostředí (EUROPEN).
Recyklační průmysl to sám nezvládne
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Petr Utěkal - p.utekal@gmail.com 17.4.2023 8:46
Slova, slova a slova. Slavná EK jen vydává stanoviska a hesla, ale pro uskutečnění, v toto případě zvýšení procenta recyklace, nedělá prakticky nic. Nenutí odpadové společnosti vyvíjet a investovat do třídicích a recyklačních technologií, naopak podporuje skládkování a spalování. Nedělá žádné podpůrné kroky - například omezovat produkci výrobků ze dřeva, které by i s lepší kvalitou mohly nahradit výrobky z recyklovaného plastu. Typickým produktem jsou palety. Nepodporuje skutečné třídicí technologie, naopak podporuje investice do těch ručních pseudotřídíren a separovaného sběru. Což se nevím proč považuje za třídění a média se tetelí radostí, že máme nejvíc zabarikádované obce barevnými kontejnery. A MŽP v souladu s potěmkinovskou politikou EU nedělá nic a je v pohodě. Jen píše stále nové a nové návrhy zákonů o kdečem, které pokud už projdou parlamentem, stejně do roka změní.