Vědci objevili alarmující koncentrace látek, které jsou jednou z podskupinou PFAS, v blízkosti výrobních závodů na výrobu li-ion baterií, skládkách i ve vzdálených koutech světa.
Vědci z americké Texas Tech University zveřejnili studii, která se zaměřila na jednu z podskupin per- a polyfluoralkylových látek (PFAS), nazývanou bis-FASI, které se používají v lithium-iontových bateriích. Z výsledků vyplynulo, že představují nebezpečný zdroj chemického znečištění.
Neprozkoumaná podskupina PFAS
PFAS jsou skupinou uměle vyrobených chemických látek, které se nejčastěji používají k výrobě produktů odolných vůči vodě, skvrnám a teplu. Převážně jsou známy jako „věčné chemikálie“, protože jsou extrémně perzistentní a hromadí se v životním prostředí a lidském těle, navíc je spojujeme s řadou vážných zdravotních problémů, které způsobují.
Jednu z jejich neregulovaných podskupin představují bis-perfluoralkyl sulfonimidy (bis-FASI), které se využívají při výrobě lithium-iontových bateriích (zkráceně Li-ion). Ačkoliv PFAS jsou mezinárodně uznávány jako kontaminanty, o dopadech bis-FASI na životní prostředí toho mnoho nevíme. Nicméně podle odborníků tyto látky přetrvávají v životním prostředí podobně dlouho jako PFAS a jejich toxicita je srovnatelná s dalšími látkami ze skupiny PFAS, o kterých již delší dobu víme, že znečišťují životní prostředí, například s kyselinou perfluoroktanovou (PFOA).
Studie, která byla zveřejněna v odborném časopise Nature Communications, ukázala, že rostoucí průmysl s li-ion bateriemi, které jsou klíčovou součástí moderních technologií, je potencionálním a do této doby nerozpoznaným zdrojem PFAS. „Výsledky podtrhávají, jak důležité je zkontrolovat environmentální dopady infrastruktury s čistými energiemi, abychom zajistili, že nedosáhneme snížení emisí CO2 na úkor zvyšujícího se celosvětového vypouštění perzistentních organických znečišťujících látek,“ uvádí výzkumníci.
Dostanou se daleko
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře