O významu veletrhu pro zahraniční firmy svědčí fakt, že podíl vystavovatelů ze zahraniční tvoří 50 % z celkové obsazené plochy. Veletrh navštívilo 125.500 návštěvníků. Se započítáním dalších hostů a vystavovatelů překročil letošní ročník v počtu lidí, kteří navštívili areál výstaviště CIEC, 222.000 osob.
Česká republika se na veletrhu prezentovala znovu oficiálním národním pavilonem. Z evropských zemí se podobnou prezentací mohou pochlubit jen Německo, Švýcarsko, Itálie, Velká Británie a Španělsko.
Žádná ze zemí V4 se na tomto veletrhu neprezentovala až na Českou republiku. Design české expozice byl pozitivně hodnocen jak českými vystavovateli, tak i jejich obchodními partnery a návštěvníky veletrhu.
Na české expozici se představily tyto firmy ŠKODA MACHINE TOOL, ŽĎAS, TOSHULIN, FERMAT CZ, Gearspect Group, TOS Vansdorf, TOS Olomouc, Šmeral Brno, TOS Kuřim, STROJÍRNA TYC, ČKD Blansko - OS, Pilana Metal.
Česká expozice byla umístěna na celkové ostrovní ploše 240 m2 v pavilonu E4, z toho expozice MPO byla 100 m2, zbývající plocha patřila českým vystavovatelům. Zúčastněné české firmy úspěšně prezentovaly svůj výrobní program. Představitelé českých podniků uskutečnili na veletrhu více než 200 obchodních jednání.
Jako velmi pozitivní byl hodnocen fakt, že kromě předjednaných obchodních schůzek, které probíhaly od prvního dne veletrhu na stáncích českých vystavovatelů, většina firem získala i nové kontakty z řad dalších odborných návštěvníků. Cíle účasti na veletrhu tak byly naplněny a hodnoceny velmi kladně. Odhadované kontrakty by v budoucnu mohly dosáhnout částky blížící se 250 milionům korun.
Mezi nejvýznamnější oficiální hosty, kteří stánek české expozice navštívili, byli např. vice-prezident CMTBA prof. Wang Liming, který je vrcholným představitelem nejvýznamnější čínské oborové organizace pro strojírenství, pan Wang Jian Er a další oficiální představitelé provincie Zhejiang, kteří jednali o možnostech spolupráce výrobních firem z této provincie s českými průmyslovými výrobci, nebo představitelé pekingské hospodářské komory v čele s paní Gao Xuting, zástupkyní vedoucího mezinárodního oddělení pro strojírenství.
K české oficiální účasti v rámci mezinárodního veletrhu CIMT v Pekingu se vyjádřili i čeští vystavovatelé.
"Svým rozsahem 131 000 m2 si výstava CIMT 2017 zachovala statut největší výstavní akce na světě v daném oboru strojírenské výrobní techniky. Česká oficiální účast se řadí mezi tradiční partnery veletrhu a významné země, které se zde prezentují formou národních pavilonů.
Odpovídá to postavení českých výrobců, kteří se díky kvalitě produktů i dlouhodobé tradici a více než 65-ti leté přítomnosti na čínském trhu, řadí mezi respektované partnery. Na čínském trhu panuje ostrá konkurence, a proto je třeba soustavně pracovat a podporovat české firmy i touto formou, aby své pozice udrželi a rozvíjeli" řekl zástupce SST na veletrhu CIMT Bedřich Musil.
Svojí prezentaci na veletrhu hodnotily české firmy jako velmi přínosnou. „Účast na tomto prestižním čínském veletrhu CIMT 2017 v Pekingu v rámci oficiální účasti České republiky hodnotíme velmi kladně. Jsme velmi spokojení jak s kvalitou proběhlých obchodních jednání, tak i s expozicí a celkovou podporou ze strany MPO ČR i realizátora akce.
Měli jsme tak vytvořeny perfektní podmínky pro získání co největšího efektu z naší účasti“, uvedl obchodní ředitel firmy Fermaty, pan Luboš Janoušek.
„TOS VARNSDORF je dlouholetý vývozce obráběcích strojů do Číny. V posledních letech zde provozuje společný výrobní závod v Kunmingu a obchodní a servisní společnost v Šanghaji. Proto jsou pro nás všechny velké čínské strojírenské veletrhy, jakým byl nyní CIMT 2017, vítanou příležitostí, jak zaujmout čínské zákazníky nabídkou svých produktů a služeb.
Obzvlášť v současné době, kdy byly položeny základy pro ještě výraznější spolupráci mezi Českou republikou a Čínou. A když se k tomu ještě přidá tak precizní organizace a realizace české expozice, jaká byla zajištěna i v letošním roce, nezbývá než velmi hlasitě pochválit podmínky, které byly pro české exportéry na tomto veletrhu vytvořeny a poskytly nám pevnou základnu, na níž mohla v uplynulém týdnu proběhnout řada obchodních jednání a vznikly nové příležitosti pro další proniknutí na náročný čínský trh,“ doplnil Ladislav Plaňanský, ředitel marketingu společnosti TOS VARNSDORF.
Jako velmi dobrou hodnotí účast na veletrhu CIMT 2017 i firma Pilana Metal: „Zejména první 3 dny veletrhu pro nás byly velmi intenzivní, proběhlo značné množství jednání s novými potenciálními zákazníky a z veletrhu si odvážíme celou řadu velmi kvalitních kontaktů s příslibem nových obchodních příležitostí.
Účast na zahraničních veletrzích by pro nás bez podpory Ministerstva průmyslu a obchodu byla komplikovaná a rozhodně bychom se nemohli účastnit veletrhů v takovém rozsahu. Proto hodnotíme tuto účast i celý program podpory exportu MPO ČR jako velmi přínosný“, zhodnotil účast zástupce firmy Pilana Metal, Mukul Gogate.
Komentáře