Ceny uzavřených korporátních dohod o nákupu elektřiny (tzv. Power Purchase Agreements – PPA) z obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Evropě vzrostly od konce roku 2021 v průměru o 7,2 %. Poprvé byl přitom zaznamenán růst na všech sledovaných trzích a pro obě hlavní technologie - solární a větrné elektrárny. Vyplývá to z průzkumu analytiků z BloombergNEF (BNEF).
Podle analytiků z BNEF není ani trh s PPA dohodami na elektřinu z OZE imunní vůči probíhající energetické krizi vyvolané zejména růstem ceny zemního plynu a emisních povolenek. Právě prudký růst cen energetických komodit přinutil i developery solárních a větrných elektráren, aby upravil parametry PPA dohod tak, aby ekonomika jejich projektů fungovala.
"Průzkum se zaměřuje na nabízené ceny u PPA dohod na elektřinu ze solárních a onshore větrných elektráren na 10 evropských trzích. Solární PPA dohody jsou obecně na vybraných trzích dražší než větrné až o 10 EUR/MWh, avšak průměrný rozdíl cen se od druhé poloviny roku 2020 snížil z 6,7 na 4,5 eur. To bylo způsobeno tím, že ceny u onshore větrných elektráren vzrostly průměrné více (o 9,4 %) než ceny u solárních elektráren (o 5,7 %)," uvedl BNEF.
Nejlevnější stále Španělsko a Švédsko
Stejně jako v předešlých dvou průzkumech BNEF byly i v letošním prvním pololetí zaznamenány nejnižší ceny PPA dohod na elektřinu z onshore větrných elektráren ve Švédsku. Nejlevnějším trhem pro solární elektrárny zůstalo Španělsko.
Podle BNEF by ceny PPA dohod na elektřinu ze solárních elektráren ve Španělsku měly i nadále zůstat nízké i díky výsledkům poslední aukce na provozní podporu pro tyto zdroje z října 2021, která přinesla průměrnou cenu 30,6 EUR/MWh.
"Švédsko zůstává konkurenceschopným trhem pro větrné PPA dohody díky využití výborných přírodních podmínek, velkých nevyužívaných ploch a dostatku vodních elektráren, které udržují náklady na stabilizaci sítě na nízké úrovni," dodal BNEF.
Komentáře