3/2024

Ceny emisních povolenek zaznamenaly nová maxima, přibližují se 40 EUR/t CO2

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

chemist-3836150_640.jpg
zdroj: Pixabay

Ceny emisních povolenek v tomto týdnu zažily prudký růst, když od pondělí vzrostly o zhruba 15 % a aktuálně se pohybují nad 37,5 EUR/t CO2. Ve čtvrtek ráno dokonce prolomily hranici 38 EUR/t CO2 a zaznamenaly rekordní hodnotu 38,25 EUR/t CO2.

Švédská banka SEB v komentáři věnovaném růstu cen emisních povolenek v posledních měsících uvedla, že tento růst není spekulativní a že je podpořen tržními fundamenty.

„Změny cen emisních povolenek v posledních měsících, stejně jako v posledním půl roce, jsou podpořeny fundamenty a nejsou dle našeho názoru spekulativní. Spekulanti jsou nicméně nyní stále více přitahováni na trh a mohou potenciálně vyhnat ceny mnohem výše a mnohem dříve, než jak dříve většina analytiků očekávala,“ uvedla banka.

Jak připomněl zahraniční server Platts, evropští legislativci by měli v červnu letošního roku přijít s návrhem revize systému EU ETS, která by měla reagovat na navržený vyšší cíl snížení emisí CO2 ze současných 40 % na 55 % do roku 2030. Vyšší cíl bude mimo jiné znamenat přísnější roční limity pro celkový objem vypuštěných emisí CO2 ze zařízení zařazených v EU ETS.

„Zákonodárci by dále měli navrhnout rozšíření trhu tak, aby pokrýval emise CO2 z lodní dopravy, či zavedení uhlíkového cla, které by srovnalo podmínky na trhu pro evropská emisně náročná průmyslová odvětví,“ uvedl Platts.

Platts ve svém posledním výhledu z poloviny ledna uvedl, že cena emisních povolenek by v letošním roce měla být v průměru 29,1 EUR/t CO2. V dlouhodobém horizontu poté očekává dosažení 48 EUR/t CO2 v roce 2030. Růst ceny emisních povolenek by dle Platts měl být podpořen na jedné straně klesajícím množstvím emisních povolenek uvolňovaných na trh a dále pokračujícím fungováním tzv. Rezervy tržní stability.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj