Energetický startup vyvíjí zbrusu novou baterii poháněnou laboratorními drahokamy vyrobenými z reformovaného jaderného odpadu. Pokud bude baterie fungovat, mohla by být v provozu po tisíce let.
Co s ním?
Mobilní telefony poháněné zdrojem, který vydrží devět let. Autobaterie, které přečkají téměř sto let. Kardiostimulátor, který může být v provozu až 28 000 let. S touto fantaskní vizí přišla kalifornská firma, která se zabývá vývojem baterií.
Základem pro nové baterie by měl být radioaktivní jaderný odpad. Zbytkového jaderného odpadu ze zařízení jaderných elektráren existuje obrovské množství, a jako v případě všech odpadů, moc se nevím, kam s ním. Takový odpad je navíc extrémně toxický, vydrží tisíce let, a zároveň jeho skladování a údržba stojí značné množství peněz.
Společnost NDB však tvrdí, že tento odpad může bezpečně využít k výrobě energie ve svých nano-diamantových bateriích. Dosáhnout toho chce tím, že zpracuje grafitový jaderný odpad do čisté formy, který následně přemění na diamanty. Odpadní produkt obalený diamantem se rozpadá, interaguje s uhlíkem a produkuje elektrický proud.
Svět bez nabíjení
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře