Systém firmám umožňuje snížit vstupní náklady při dovozu surovin a komponentů, které se v EU nevyrábějí (nebo vyrobené množství v EU nepostačuje k pokrytí poptávky). Úspora nákladů českých firem dosahuje díky pozastavení cel přes 1 miliardu korun ročně.
Aktuálně: Seznam žádostí o autonomní celní suspenze a kvóty - období platnosti od ledna 2023
V případě, že Vaše společnost vyrábí totožný výrobek/surovinu nebo blízký substitut a schválením některé z žádostí by byla ohrožena konkurenceschopnost Vaší firmy, lze vůči žádosti podat námitku, a to nejpozději do 13. června 2022. Námitku je možné vznést také vůči již platné celní suspenzi - v tomto případě však nejpozději do 13. května 2022.
Pro uplatnění námitky, prosím, využijte přiložený Formulář pro podání námitky a vyplněný ve formátu MS Word ho zašlete na adresy hurych@mpo.cz, j.sevcik@cs.mfcr.cz a v.liskova@cs.mfcr.cz.
Námitka bude předána firmě, která je žadatelem o danou celní suspenzi. Následovat by měla výměna technické/odborné dokumentace a rozhodnutí, zda daný komponent nebo surovina vyhovuje žadateli po stránce kvality.
Připravované celní suspenze a kvóty, prosím, průběžně konzultujte v databázi Evropské komise (po zadání příslušného cyklu a prvních dvou čísel KN).
Jak zažádat o pozastavení cla/autonomní celní kvótu?
Platných celních suspenzí a kvót může využít kterákoliv firma v EU bez ohledu na skutečnost, že příslušná celní suspenze nebo kvóta byla otevřena na základě žádosti jiné firmy. V tomto případě není potřeba podávat jakoukoliv žádost. Pro získání nového pozastavení cla je potřeba nejpozději do výše uvedeného termínu podat žádost, která se skládá z následujících formulářů (v českém a anglickém jazyce):
Žádost o celní suspenzi - kvótu
Prohlášení o neexistenci exkluzivní obchodní dohody - česká verze
Prohlášení o neexistenci exkluzivní obchodní dohody - anglická verze
Vyplněné formuláře je potřeba zaslat elektronicky (žádost v MS Word, prohlášení o neexistenci exkluzivní obchodní dohody podepsané a naskenované např. v pdf) na adresy: hurych@mpo.cz, j.sevcik@cs.mfcr.cz, v.liskova@cs.mfcr.cz.
MPO a Generální ředitelství cel (GŘC) Vás poté budou kontaktovat ohledně případného doplnění a upřesnění žádosti. Pokud si nejste jisti vyplněním žádosti nebo máte k problematice jakékoliv jiné otázky, prosím, využijte kontaktů uvedených níže. S vyplněním žádosti Vám rádi poradíme.
Prosím, věnujte pozornost bodu č. 2 žádosti - návrhu popisu suspenze. Návod k vytvoření popisu pozastavení cla
Základní požadavky:
- Výše nevybraného ročního cla musí představovat min. 15 000 EUR (firmy v EU se za účelem dosažení této hranice mohou spojovat).
- Nesmí se jednat o hotový výrobek (tzn. zboží musí být určeno k dalšímu zpracování v EU, např. pouhé přebalení výrobku není pro tyto účely zpracovatelská operace).
- Vysvětlení (bod č. 8 žádosti), proč nelze předmět žádosti (popř. jeho blízký substitut) získat od výrobce v EU (např. doložením příslušné komunikace s výrobcem).
- V případě, že žádost není podána jménem zpracovatele suroviny/komponentu, ale pouze dovozcem (obchodníkem), je nutné přiložit pověření k podání žádosti od konečného zpracovatele.
- Rozdíly mezi cenou dovážených výrobků a výrobků vyráběných v EU nejsou brány v úvahu.
- Na žádané zboží nesmí existovat exkluzivní obchodní dohoda, která by omezovala firmám v EU možnost nákupu tohoto zboží ze třetích zemí (také např. patenty, vnitropodnikové směrnice o dodávkách zboží výhradně v rámci jedné skupiny firem apod.).
- Vůči Vaší žádosti může být podána námitka ze strany Evropské komise nebo jiné firmy (výrobce) z EU nebo Turecka. Po podání námitky musí obě firmy komunikovat (včetně výměny technické dokumentace, vzorků apod.).
Více informací k podmínkám získání pozastavení cla je možné nalézt ve Sdělení Komise o pozastavení všeobecných cel a o autonomních celních kvótách.
Žádosti jsou předmětem jednání v pracovní skupině Evropské komise (ETQG - Economic Tariff Questions Group). Těchto jednání se účastní zástupci MPO a GŘC (případně Stálého zastoupení ČR v Bruselu). Česká republika má jako člen EU možnost aktivně ovlivňovat podobu společného celního sazebníku EU ve prospěch zvyšování konkurenceschopnosti českého průmyslu. Evropská komise po dosažení konsenzu v ETQG následně připraví příslušný návrh nařízení Rady EU (obsahující schválené žádosti), který podléhá schválení Radou EU opět za aktivní účasti zástupců ČR.
Co dělat v případě, že zboží, které je předmětem pozastavení cla/autonomní celní kvóty, Vaše firma vyrábí?
Do stanoveného termínu lze podat proti nové žádosti nebo již platné celní suspenzi námitku. Žadatel poté Vaši firmu osloví s žádostí o výměnu příslušné výrobkové dokumentace.
Komentáře