3/2024

85 % plastového odpadu končí na skládkách nebo ve spalovně. Chemický průmysl to chce změnit

| autor: František Vörös – konzultant UNICRE Litvínov1

plastic-bottles-388679_640.jpg
zdroj: Pixabay

Evropská asociace chemického průmyslu (CEFIC) usiluje o legislativní uznání technologií chemických recyklací odpadních plastů do procesů cirkulární ekonomiky. O definicích, přednostech, praktických příkladech těchto technologií bylo na tomto webu napsáno několik pojednání.

V minulých dnech zveřejnila asociace CEFIC další informace a objasnění procesů i infografiku. Vychází z údajů plastikářské asociace Plastics Europe, která konstatuje, že ročně se v Evropě shromáždí 30 miliónů tun plastového odpadu, avšak 85 % z nich končí na skládkách, nebo je spáleno. Chemický průmysl je odhodlán tento stav změnit a přispět tak ke snížení emisí CO2 a plýtvání cennými zdroji.

Posloužit by tomu měly technologie chemické recyklace. Konkrétně: rozpouštění, depolymerizace a pyrolýzy odpadních plastů. Tyto technologie dokáží upravit plasty na chemické produkty, které lze aplikovat na výrobu nových plastů. Jsou tak plnohodnotnou náhradou spalování a vhodným doplňkem mechanických recyklací.

cefic1.jpg
CEFIC

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Problém je, že se o tom jen mluví. Ale aspoň už se to přiznává, až dosud nás média zaplavují zfalšovanými údaji o tom, jak jsme nejlepší na světě v třídění a recyklaci. Obávám se ale, že i nadále vše skončí jen u článků a pojednání. Odpad ovládají mafie a jediné co chtějí, je zachovat současný status quo. Jakoukoliv snahu o rozvoj třídicích a recyklačních technologií - nakonec i legislativy - účinně blokují. Přitom technologie na recyklaci plastového odpadu existují, jsou v provozu a fungují. Jenže se to nepublikuje, nepodporuje a neinvestuje se do jejich rozvoje. Takže 85% plastových odpadů bude končit na skládkách a ve spalovnách ještě dlouho. Počítám tak 20 let. No, není se co divit, když možnou změnu mají v rukou politici a ti jak známo, se nakonec neshodnou ani na tom, kolikátého dnes je.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj