Aditivní technologie 3D tisku patří k nejnovějším zpracovatelským technologiím plastů. Hodnota takto vyráběných výrobků se má každoročně zvyšovat do roku 2026 průměrně o 22,5 % na 34,8 miliard USD. Podle společnosti LearnBonds dojde k vyššímu ročnímu růstu – průměrně o 26,4 % ročně na 40,8 miliardy USD.
Nové výrobky přecházejí z vývojových prototypů na hromadně vyráběné pro aplikace v automobilovém, elektronickém průmyslu, v letectví a medicíně. Výrobky z 3D tiskáren umožňují vytvářet složité tvary, které se dosavadními technologiemi zpracování plastů nedaly vyrobit.
Postupně se rozšiřuje sortiment plastů, vhodných pro různé způsoby 3D tisku od polystyrenů, terpolymerů ABS, přes inženýrské plasty-polyamidy, PEEK, PAEK ve formě filamentů, práškové a tekuté pryskyřice po plasty z biosložek – PLA – polymer kyseliny mléčné a termoplastický polyuretan – TPU.
Např. společnost Solvay pomohla převést aditivně vyráběné díly pro letectví, automobily, lékařství a volný čas, vyztužené uhlíkovými vlákny, do sériové výroby. Společnost Arkema staví v Číně továrnu na výrobu práškovitého bio-polyamidu11 z ricinového oleje, který je vyvinut i pro aplikace formou 3D tisku. Najetí je plánováno na začátek roku 2023.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře