3/2024

20 tipů pro zero waste. Tyto nápady vás dostanou

| autor: Zuzana Žúžiová/odpady-portal.sk0

20 tipů pro zero waste. Tyto nápady vás dostanou

Podle posledních statistik z roku 2016 v Evropské unii (EU) dosáhlo množství komunálního odpadu na osobu 480 kg, což bylo o 9% nižší ve srovnání s vrcholem 527 kg na osobu v roce 2002 a zhruba srovnatelné s 483 kg zaznamenanými v roce 2015.

Recyklace však není všelék. Je velmi nákladná a zdaleka ne tak ekologická jako to, co můžete udělat sami a, co je nejlepší - tedy předcházet vzniku odpadů. Předcházením vzniku odpadů se snažíte dosáhnout nulové produkce odpadů, tedy tzv. zero waste. Je to trend, je to moderní životní styl.

Mnozí blogeři a youtubeři, kteří se věnují zero waste, jsou velmi populární. Jejich články, videa či dokonce knihy čtou a sledují miliony lidí po celém světě.

Jedním ze šiřitelů ekotrendu a minimalismu je i Lauren Singerová, studentka enviromentalistiky z New Yorku, která se naučila žít "zero waste", což znamená, že dokáže žít s téměř nulovou produkcí odpadu.

Inspirovala se Beou Johnsonovou z Kalifornie, která vede blog Zero Waste Home. Tato žena údajně dokáže vměstnat roční odpad celé své rodiny do jediné zavařovací sklenice.

Prohlédněte si 20 ekologických tipů, které jsou inspirovány lidmi určujícími trendy a nadšenci z celého světa a velmi přispívají nejen k ušetření životního prostředí, ale i vašich financí.

1. Mějte doma méně věcí

Chcete-li jít s dobou a moderním minimalistickým designem, který se vyznačuje prostorností a snadnou údržbou, snažte se doma držet jen věci, které opravdu potřebujete. Mnoho odpadu držíte doma zbytečně.

Nejenže budete mnohem snadněji a rychleji uklízet svou domácnost, ale mít méně věcí znamená také jich méně vyhazovat.

2. Nikdy nepoužívejte plastové sáčky a igelitové tašky

Stačí se projít pěšky městem, krajem lesa, či podél silnic a vidíme je všude - poletující ve vzduchu, zachycené na keřích, na zemi, ve vodě.

Plastové tašky a sáčky jsou přitom jen dalším nesmyslem, se kterým si znečišťujeme životní prostředí. V dnešní uspěchané době si ekologicky smýšlející člověk s sebou vždy nosí opakovatelně použitelnou tašku z přírodního materiálu, v níž si může odnést případný nákup.

Trendem se stávají i síťky na ovoce a zeleninu z textilního materiálu, které si umíme vyrobit i doma. Nebo si kupte biologicky odbouratelné sáčky. Jeden takový nápad zrealizovaly dvě mladé Češky. V podstatě tak produkujete nulový odpad.

3. Omezte nákup nového oblečení

Komerční módní trendy se rychle mění a zejména ta něžnější polovina populace utrácí pravidelně nemalé peníze na nákup nejnovějších vychytávek.

Nicméně, řekněme si na rovinu - každý z nás má doma hromadu oblečení, které vůbec nenosí a zbytečně nám zabírá místo ve skříni. Ideálním řešením je nákup kvalitních, nadčasových a dobře kombinovatelných kousků, které často najdeme i v second-handech.

O výhodě investování do kvalitních bot, které nemusíme vyhazovat o pár měsíců do smetí, se snad ani nemusíme bavit.

4. Skoncujte s plastovými lahvemi a jednorázovými sklenicemi

Jednou z nejjednodušších, nejekonomičtějších a pro naše zdraví prospěšných změn, které můžeme udělat, je nosit s sebou opakovaně použitelnou láhev s vodou, kterou si můžeme kdekoli doplnit.

Jednak tak dbáme o svůj pitný režim a nemusíme nakupovat nápoje v plastových obalech, které téměř vždy ihned vyhodíme.

Namísto kávy s sebou nebo z automatu si můžeme dopřát doma uvařenou kávu z uzavíratelného termohrnku, či termosky. Není nic jednoduššího, než zero waste.

5. Vzdejte se jídel z donášky a fastfoodů

Naučte se vařit doma a nosit si jídlo v krabičkách. Má to nespočet výhod - potěšíte sebe i svou rodinu, víte co jíte a v neposlední řadě neplníte popelnice množstvím obalů, které nelze recyklovat kvůli znečištění mastnotou.

Mnozí si stěžují, že jim vaření zabírá mnoho času. K nulovému odpadu se umíte dopracovat i tak, že využijete mnoho receptů na rychlá, zdravá a chutná jídla, jejichž příprava vám zabere maximálně půl hodinu.

Pokud nedojíte jídlo v restaurací, můžete si ho také dát zabalit do vlastní nádoby.

6. Změňte prostředky dentální hygieny

Při výrobě zubních kartáčků se používá několik syntetických materiálů. Jejich těla se vyrábějí zejména z polypropylenu (značka PP), často v kombinaci s pryžovými prvky a vlákny z jiného plastu - polyesteru.

Takže běžný zubní kartáček je vlastně nerecyklovatelný. Z tohoto důvodu rozběhla například iniciativa Ekovír ve spolupráci s oblíbenou značkou Curaprox ekologický projekt Kolokefka a firma se snaží vyvinout recyklovatelný kartáček.

Již dnes však lze zakoupit zubní kartáčky, které jsou vyrobeny z bambusového dřeva a jsou plně kompostovatelné. Doma si můžete vyrobit dokonce i zubní pastu, různé recepty najdete například zde.

7. Naučte se nakupovat potraviny bez obalů

Není žádným tajemstvím, že nejčerstvější a nejkvalitnější potraviny najdete na tržnicích a v malých obchůdcích. V takovém případě stačí jednoduše prodávajícího požádat, aby vám potraviny navážil bez plastového sáčku, případně do vašich vlastních obalů.

V poslední době lze využít i služby bezobalových obchodů. Tzv. bezodpadovou mapu se všemi obchody, kde lze nakupovat potraviny i drogerii bez obalů naleznete zde.

Mnohé z nich nabízejí i pohodlný nákup přes internet s možností zvolit si obaly, do kterých bude zboží zabaleno - ať už ekologický obal prodejny, nebo vlastní obaly, které lze zaslat poštou.

8. Používejte holicí strojky s vyměnitelnými žiletkami

Mezi další předměty denní hygieny, které nelze recyklovat, patří i jednorázové holicí strojky a strojky s vyměnitelnými hlavicemi. Plastové tělo v kombinaci s ocelovou žiletkou je prakticky nerozdělitelným a nerecyklovatelným odpadem.

Jednoduchým řešením je zakoupení klasické sady na holení, která vydrží dlouhá léta a náhradní žiletky do ní stojí jen pár centů.

Dnes je trendem návrat ke tradičnímu barberství v moderních salonech. Ti šikovnější používají břitvu i doma.

9. Vyrábějte si vlastní čistící prostředky

Dnes je trendem DYI (angl. Do It Yourself = udělej si sám). Stačí pár věcí z kuchyně, vonné oleje podle vašeho vkusu a během chvíle si dokážete vyrobit kompletní výbavu účinných čistících prostředků do celé vaší domácnosti včetně pracích prostředků.

Nejenže tak zredukujete množství odpadu na minimum, ale nevypouštíte do odpadních vod škodlivé chemikálie.

Množství návodů od univerzálního čističe ve spreji až po tablety do WC naleznete na videoportálu youtube, na stránce Dyinatural a i na mnoha českých portálech zabývajících se ekologickým životním stylem.

10. Nekupujte papírové ubrousky

Nepotřebovaly je naše mámy a babičky, obejdete se bez nich i vy. K utírání kuchyňské špíny můžete použít hadřík nastříhaný z obnošeného textilu, který vyperete a použijete znovu.

Na odstranění přebytečné mastnoty ze smaženého jídla lze využít například obyčejného sítka postaveného na libovolné nádobě. Velmi elegantní je stolování s textilními ubrousky.

U hygienických kapesníků je možný návrat ke klasickým, které však ne každému vyhovují. V případě toaletního papíru lze používat dražší bambusový nebo levný recyklovaný v papírovém obalu.

11. Naučte se zcela vyprázdnit chladničku

V mnoha domácnostech lze pozorovat neskutečné mrhání potravinami. Lidé si často nakoupí v supermarketech velké množství jídla, které nestihnou spotřebovat, či na něj v přecpané chladničce zapomenou a zkazí se jim.

Rozumné je plánovat si nákupy, jídelníček a vaření tak, abyste spotřebovali všechno, co nakoupíte. Nezapomeňte: pokud snížíte svůj odpad, snížíte i odpad, který by vznikl v obchodních řetězcích, protože ty se přizpůsobí vaší nižší spotřebě.

12. Vychutnejte si svůj oblíbený nápoj bez brčka

Plastová brčka jsou další zbytečností posledních desetiletí. Přitom pokud nejste například po těžkém ošetření u zubaře, tak je vůbec nepotřebujete. Požádejte obsluhu v podniku, aby vám přinesla drink bez brčka.

Pokud si už na ně opravdu potrpíte použijte brčka z přírodního materiálu. Na trhu jsou dostupné i elegantní kovové, které lze umýt a opakovaně použít.

13. Vytvořte si vlastní kosmetické přípravky

Stejně jako u čisticích prostředcích, i u jiné drogerie platí - ty domácí jsou levnější i mnohem zdravější. Vůni si můžete přidat podle vlastních představ, takže se nestane, že budete například vyhazovat celou tubu krému, protože vám nevyhovuje její vůně.

14. Buďte kreativní

Nejen výroba vašich denních potřeb a drogerie. Naučte se být kreativními tvory. Dárky balte například do novinového papíru, odkládejte stužky a používejte je znovu, nebo vyměňte za lněný provázek.

Nápadů je mnoho. Inspirujte se lidmi, kteří dokážou vyrobit krásné a praktické věci z materiálů, které by jiní vyhodili do odpadu.

15. Nikdy nevyhazujte biologický odpad do smetí

Minimálně polovinu námi produkovaného odpadu tvoří biologicky rozložitelný materiál, v případě vegetariánské domácnosti i 70-80%. Stále rozšířenější jsou kontejnery na bioodpad, ale ne každý má k nim přístup.

Nejjednodušší to mají lidé žijící v rodinných domech se zahradami, kde je dostatek prostoru na umístění kompostu. Nicméně v současnosti je možné kompostování i v interiéru bytu a kompostéry se mění na designové kousky. Více o vermikompostovaní a vlastní výrobě kompostéru se dočtete zde.

16. Nevyhazujte, opravujte

Pokazila se vám lednička, pračka, či jiný spotřebič? Nemusíte hned kupovat nový. Raději zkuste zavolat místního opraváře. Opravit se dá hodně věcí i doma. Ať už zalepit boty, vyměnit zip, či skrýt díru na oblečení nášivkou, která může mít i elegantní vzor.

Předcházejte vzniku odpadu tím, že prodloužíte jeho životnost. Zero waste se mnohokrát vyplatí i finančně. Ve Švédsku přišli s návrhem zákona, který by snížil DPH na opravu spotřebního zboží o polovinu, čímž také vytvořili množství pracovních míst a motivovali obyvatelstvo ke produkci nižšího množství odpadu. Vláda rovněž plánovala podpořit obchodování s používaným zbožím.

17. Využijte maximum z potravin

Mnoho lidí ve vyspělých zemích je dnes zvyklých vyhazovat kvanta jídla do odpadu. Nemusí se to však týkat toho, které se zkazilo v chladničce. Týká se to i potravinářské výroby a gastronomie.

Jak uvádí portál eatresponsibly.eu - když vyhazujeme jídlo, vyhodíme i zdroje, které jsou nezbytné pro jeho výrobu. Stačí se trochu zamyslet - pokud si namísto balených kuřecích prsou ze supermarketu koupíte v řeznictví celé kuře, můžete z něj využít například kuřecí prsa na dušení, stehna na pečení, křídla na grilování, kosti do vývaru atd. Zbytky mohou zkonzumovat domácí nebo divoká zvířata.

Pokud nespotřebujete všechno hned, jednotlivé části se dají zamrazit a použít později. Nebo z jedné dýně připravíte množství jídel a ani jadérka nemusíte vyhazovat - jsou skvělá na pečení nebo pražení.

18. Uklízejte po svých mazlíčcích "zero wastem"

Dnes je povinností každého majitele psa, který žije ve městě, uklízet po svém zvířeti nečistoty. I v tomto případě lze namísto plastového sáčku použít alespoň recyklované papírové či lopatku, jaká se například používá k vybírání exkrementů z kočičího WC.

Na trhu jsou dostupné i biologicky rozložitelné kapsy určené speciálně pro tento účel.

Co se týče krmiva, namísto balených kapsiček a konzerv, které nikdy neobsahují 100% masa, je jednodušší dohodnout si nákup masa pro zvířata od místního řezníka nebo z jatek, který vás vyjde mnohem levněji.

Váš miláček sice zero waste neocení, ale ani nezkritizuje.

19. Darujte lidem v nouzi

Ať už jde o oblečení, nebo potraviny, které nestihnete spotřebovat, například pokud náhlé musíte odcestovat. Každý z nás se denně potkává několik lidí bez domova, či žijících na hranici chudoby, a určitě i vy ve svém okolí najdete někoho, kdo by vaši pomoc ocenil.

Samozřejmě, je tu možnost darovat i přes různé nadace a občanská sdružení. Ve světě jsou stále rozšířenější i tzv. potravinové banky.

20. Naučte se říkat "ne"

Řekněte ne nákupům nesmyslných věcí, které vlastně ani nechcete, marketingovým tahům jakými jsou dárky ke zboží, nebo nákupu nad jistou částku.

Ne papírovým ubrouskům na toaletách, když můžete použít sušič na ruce nebo ručník, případně je jen nechat uschnout.

Řekněte ne kuchyňskému plastovému náčiní, když si ho můžete opatřit z přírodních materiálů (destičky na krájení, obracečky, kartáče na mytí, plastové nádoby).

Stačí se jen zamyslet nad tím, jaké vymoženosti moderní doby vlastně ani vůbec nepotřebujeme.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj