3/2024

Výzva Reborn Design 2023 začíná: Inovativní řešení pro udržitelnou budoucnost

| zdroj: Reborn Design0

IMG_0105-2
zdroj: reborndesign.cz

Odstartovala soutěž Reborn Design 2023, která vyzývá designéry, architekty a kreativce z prestižních českých univerzit, aby navrhli inovativní řešení pro udržitelnou budoucnost. Téměř stovka studentů ze sedmi škol vytvoří eko-designové produkty z recyklovaného PET, plastového odpadu z 3D tisku, sádrokartonu a mycelia.

S nadšením otevíráme další ročník Reborn Design. Vyzvali jsme talentované designéry a inovátory, aby se k nám připojili v úsilí o udržitelný design,“ řekl Elias Karraa, spoluzakladatel platformy. „Naším cílem je podpořit produkty, které jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také praktické a přitažlivé pro spotřebitele.“

Účastníci mají 3 měsíce na navržení udržitelných designových řešení, ať už jde o produktový, architektonický nebo systémový design. Návrhy se mají zaměřit na snižování množství odpadu, šetření zdrojů a minimalizaci uhlíkové stopy výrobků nebo systémů.

Soutěžní kategorie ročníku 2023:

  • Odpad z 3D tisku (mix PLA, PETG, ASA).
  • Recyklovaný stavební materiál (sádrokarton).
  • Recyklovaný PET (fólie z reklamních vitrín).
  • Experimentální design z mycelia (speciální výzva).

„Ověřili jsme si, že design je cesta, jak vrátit odpad zpátky do života, a přispět tak k řešení ekologických výzev současnosti,“ dodala spoluzakladatelka Jitka Hvězdová. „Věříme, že touto cestou inspirujeme novou generaci designérů, kteří budou vytvářet krásné a zároveň udržitelné výrobky.“

Podmínkou navržených produktů je využití minimálně 95% recyklovaného materiálu alespoň z jedné kategorie, atraktivita pro spotřebitele a ekonomická udržitelnost. Porota je složená ze zástupců akademické sféry, byznysu a odborníků na cirkulární ekonomiku. Kritéria hodnocení jsou tedy nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost.

Zapojení pedagogů, především vedoucích ateliérů, je velkou hnací silou soutěže. Záštitu nad letošním ročníkem převzala opět Fakulta architektury ČVUT,” uvádí architektka Kateřina Sýsová, třetí spoluzakladatelka.

Vítězné designy Reborn Design 2023 budou vyhlášeny v polovině června 2023 v pražském Next Zone. Vítězové v jednotlivých získají peněžní odměny a možnost pokračovat v rozvoji své práce u některého z partnerů.


Výzvu pořádá česká eko-designová platforma Reborn Design usilující o design ekologicky šetrných a společensky odpovědných řešení. Cílem je inspirovat k tvorbě inovativních návrhů, které minimalizují dopad produktů na životní prostředí a zároveň zvyšují jejich funkčnost a estetiku.

Reborn Design propojuje kreativitu, inovace, praktické vzdělávání a princip udržitelnosti. Připravuje tak studenty na praxi v reálném prostředí, aby uměli lépe a více ekologicky přemýšlet při návrzích produktů a staveb.

Hlavní partneři: Prusa Research, Skanska, BAT, MYMO

Partneři: FA ČVUT, ŠKODA, IKEA, MIDA Consulting, PWC, Balance in Motion, Matério

Podporovatelé: AMSP ČR, PETMAT, Preciosa, Next Zone, Severská komora v ČR, PII

Mediální partneři: Newstream.cz, Průmyslová ekologie, cirkularnidotace.cz, Material Times, EnviWeb.cz

Organizátoři: Lavaris & Plastenco design

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj