V areálu teplárny Veolia Energie v Mariánských Lázních jsme před čtyřmi lety zřídili na komíně ve výšce 95 metrů umělé hnízdo pro sokoly stěhovavé. Lokalita nebyla vybrána náhodou. Sokoli stěhovaví se do naší krajiny postupně vracejí od našich sousedů z Německa a Rakouska.
Jsou tady vítáni, protože představují přirozenou cestu v boji proti přemnoženým holubům. Hnízda byla instalována ve spolupráci s obecně prospěšnou společností ALKA Wildlife, která podobné projekty zastřešuje.
Ornitolog potvrdil, že v hnízdě jsou dvě sokolí mláďata - sameček a samička. "Jsou ve výborné kondici, o potravu evidentně nemají nouzi. Zbytků potravy, například holubů a dalších ptáků, bylo v budce a okolí spousta. Z fotografií a značení se pokusíme zjistit původ rodičů," doplnil Václav Beran ze společnosti ALKA Wildlife.
Populace sokola stěhovavého byla v sedmdesátých letech dvacátého století v tehdejším Československu v důsledku používání pesticidů v zemědělství vyhubena. První nová hnízdění byla zaznamenána už v osmdesátých letech, ale k výraznějšímu zlepšení dochází až v posledních letech. Dle odhadů dnes volně v přírodě žije šedesát párů sokolů stěhovavých. Energetické areály si sokoli k hnízdění oblíbili. V polovině z umělých hnízd se sokoli skutečně zahnízdili a vyvedli mláďata.
Hnízdo v areálu teplárny Veolia Energie v Mariánských Lázních je jednou z mnoha aktivit na podporu přírodní rozmanitosti (biodiverzity) skupiny Veolia. V areálu teplárny v Mariánských Lázních se Veolia kromě sokolů zaměřuje i na včelstva.
Společnosti skupiny Veolia spolu s odborným partnerem, Českým svazem ochránců přírody, realizují řadu dalších opatření pro zachování přírodní rozmanitosti – vysévají květné louky, budují napajedla nebo malé vodní plochy, instalují budky pro ptáky, dutiny pro hmyz a odstraňují překážky a nebezpečné prvky pro zvířata.
Foto: veolia
Komentáře