3/2024

V Kraji Vysočina odstartovala BATERKOMÁNIE. Zapojuje se 20 měst

| autor: TZ Ecobat0

V Kraji Vysočina odstartovala BATERKOMÁNIE. Zapojuje se 20 měst

Vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Vedle toho, že městské úřady přispívají k ochraně životního prostředí, je pro ně motivací i to, že vítězný městský úřad získá od organizátorů soutěže finanční příspěvek ve výši 50 000 korun na podporu charitativního nebo obecně prospěšného projektu.

baterkomanie-panacek.png

Kraj Vysočina patří ve sběru baterií k nejlepším v republice. V roce 2017 každý jeho obyvatel vytřídil v průměru 222 gramů baterií, což zhruba odpovídá devíti tužkovým bateriím typu AA. To ho řadí na druhé místo mezi českými a moravskými kraji. Lepší byl jen Jihomoravský kraj.

„Výsledky kraje ve sběru baterií jsou velmi dobré, ale řekli jsme si, proč by nemohly být ještě lepší. A tak vznikl projekt BATERKOMÁNIE v Kraji Vysočina. Naším hlavním cílem je ještě zvýšit množství baterií vytříděných v regionu a přispět tím k ochraně životního prostředí,“ říká Martin Hyský, radní kraje pro životní prostředí a zemědělství.

Spolu s Krajským úřadem Kraje Vysočina se do sběrové soutěže přihlásily městské úřady Třešť, Třebíč, Telč, Počátky, Pelhřimov, Nové Město na Moravě, Moravské Budějovice, Ledeč nad Sázavou, Kamenice nad Lipou, Jemnice, Jaroměřice nad Rokytnou, Humpolec, Golčův Jeníkov, Chotěboř, Světlá nad Sázavou, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Náměšť nad Oslavou, Polná a Velké Meziříčí.

Organizátory soutěže jsou nezisková společnost ECOBAT, která v České republice zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií, a Kraj Vysočina. Bližší informace najdete na webu baterkomanie.ecobat.cz.

„Prostřednictvím BATERKOMÁNIE si na Vysočině testujeme, jak bude lidi motivovat soutěž mezi městy a také charitativní podtext projektu k tomu, aby ještě více třídili použité baterie. Pokud se koncept soutěže osvědčí, uvažujeme, že ji pak uspořádáme i v dalších krajích,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

Podpořit projekt BATERKOMÁNIE v Kraji Vysočina je snadné

Zapojit se do soutěže je velmi jednoduché. Pokud chtějí občané, aby právě jejich městský úřad vyhrál v soutěži měst, mohou své městské úřadníky podpořit tím, že v době soutěže budou odevzdávat použité baterky do sběrného místa na městském úřadě nebo ve sběrném dvoře.

baterkomanie-logo.png

Vítězný městský úřad získá od organizátorů soutěže finanční příspěvek ve výši 50 000 korun na podporu charitativního nebo obecně prospěšného projektu, který sám vybere.

Baterky pomáhají

Kromě toho, že organizátoři věnují vítěznému úřadu finance na podporu prospěšného projektu, bude mít BATERKOMÁNIE ještě jeden charitativní přínos.

„Tak jako se baterky díky recyklaci vrací zpátky do života a kovy z nich získané nám znovu slouží, i my můžeme prostřednictvím baterek pomoci konkrétnímu člověku vrátit se zpět do aktivního života. V září proto otevřeme speciální baterkovou sbírku a výtěžek z ní půjde na podporu vybraného handicapovaného sportovce,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT. Bližší informace ohledně baterkové sbírky budou včas upřesněny.

Baterie do koše nepatří

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl BATERKOMÁNIE – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci.

Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. 

Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.

Sběrná místa jsou na každém rohu

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získávají sběrná místa v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie.

Dalším místem jsou sběrné dvory. Stále více měst a obcí zřizuje sběrná místa na baterie přímo na městských nebo obecních úřadech. Pokud nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete ve vyhledávači mapa.ecobat.cz.

Soutěž BATERKOMÁNIE v Kraji Vysočina organizuje nezisková společnost ECOBAT, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií, ve spolupráci s Krajem Vysočina. Projekt vzniká v rámci dohody o spolupráci při řešení projektu „Intenzifikace zpětného odběru baterií v Kraji Vysočina“.


ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice. V roce 2017 zpětně odebrala 1 681 tun baterií, což představuje 46 % baterií dodaných na trh. ECOBAT provozuje více než 20 000 míst zpětného odběru.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj