V článku Nejslabším článkem recyklace odpadních plastů je třídění dle typů jsem popsal problém klíčové činnosti, třídění, bezprostředně před mechanickou, ale i chemickou recyklací postupem depolymerizace nebo rozpouštění, který je nutno technicky řešit. Uvedl jsem některé, v té době známé způsoby řešení.
V současnosti se oddělují typy plastů ze směsi technologií, založenou na senzorech pracujících s blízkým infračerveným zářením (NIR). Dominantní postavení na trhu těchto systémů má norská společnost Tomra. Efektivnímu třídění vadí některá aditiva, jako např. saze v tmavě zbarvených plastech. Další způsob je založen na třídění dle hustoty plastu – plave nebo neplave ve vodě. Přesnost těchto technologií není zcela vyhovující.
Článek Jaroslava Bukovského Recyklátor Plastic Union zavírá krám. Dluží stovky milionů potvrzuje závažnost problému třídění plastových odpadů pro výrobu kvalitních regranulátů. Skupina Plastic Union v době před koronakrizí zpracovávala přes 20 tis. tun plastových odpadů na drť. Koncem listopadu podala návrh na insolvenci, když po sobě zanechává stamilionové dluhy. Kromě společnosti Plastic Union se na dluzích podílejí i Plastic One a For Plastics stejného majitele.
Podnikatel zdůvodňuje dluhy nesplněním dodávek předoobjedaných tří automatizovaných třídících linek, z nichž každá měla produkovat pět tisíc tun vytříděných plastů za rok. Zpřísnění zákonů o plastových odpadech, nefungující třídírny a nejistota, že se tak stane během příštích tři let, vedly majitele k podání insolvence. Majitel dodává, že bez dodání třídících a recyklačních linek nebude možné splnit limity stanovené zákonem.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře