Po úspěšné instalaci a testu v poušti nedaleko města Sweihan ve Spojených arabských emirátech se první verze systému S.A.W.E.R. chystá na návrat do České republiky. Demontáž proběhne v prvním lednovém týdnu a začátkem února by už mělo být zařízení zpátky v místě svého vzniku v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT.
Po zátěžových testech a zkušenostech s instalací v poušti už je známo, co vylepšit a zjednodušit, aby další verze nestály tolik času a přesto pracovaly spolehlivě. Předpokládá se, že po úpravách se S.A.W.E.R. vypraví na další výlet do pouště.
S pokračujícími pracemi na výstavišti EXPO 2020 v Dubaji se blíží i čas instalace druhého zařízení S.A.W.E.R., které bude integrováno v technologické místnosti českého národního pavilonu. V současné době je vyrobená sorpční jednotka již v laboratořích ČVUT UCEEB, kde proběhne kompletace celého systému.
Při navrhování jednotky S.A.W.E.R. pro český pavilon byly využity zkušenosti ze sweihanské pouště. Její instalace na výstavišti EXPO 2020 se předpokládá do konce února. Oproti zařízení testovanému v poušti bude tato verze větší a výkonnější. Produkovaná voda bude obohacována o živiny ze speciálního fotobioreaktoru a poslouží pro zalévání zahrady kolem pavilonu.
Jak proměnit vzduch ve vodu a zda dokážou Češi vrátit vodu do pouště, se můžete dozvědět z videozáznamu přednášky našeho kolegy Vladimíra Zmrhala, který zajímavě a srozumitelně vysvětlil, jak vlastně S.A.W.E.R. funguje, co bylo třeba při jeho vývoji překonat a jaký je jeho budoucí potenciál.Přehrát video
Zahraniční zájemci si mohou informace o systému S.A.W.E.R. přečíst v angličtině na novém webu www.sawer.cz.
Foto: ČVUT UCEEB
Komentáře