Tým Univerzitního centra energeticky efektivních budov a Fakulty strojní ČVUT se od počátku potýkal s provozními problémy, které se však podařilo postupně vyřešit.
Potíže s provozem systému dělal poruchový střídač, který musel být na konci září vyměněn za nový. Od té doby S.A.W.E.R. pracuje bez funkčních problémů. Obavy z přehřívání kontejneru a negativního vlivu na bateriové úložiště a další elektroniku se nepotvrdily.
Tým UCEEB má celé zařízení pod dohledem online v reálném čase, včetně množství vody odebírané na místě. Proto může sledovat provoz a postupně optimalizovat regulační strategie pro zvýšení efektivity a zajištění produkce trvale nad 100 litrů denně.
V současné době systém produkuje mezi 75 a 110 litry vody denně, kolísání je způsobeno především nízkou efektivitou využití nočního chlazení (noční sálání vůči obloze) a nedostatečným tepelným využitím solární energie zatím nevakuovanými solárními kolektory.
Z postupného vyhodnocování provozu získávají výzkumní pracovníci UCEEB velmi cenné informace pro vylepšení a zjednodušení dalších jednotek. Současně s analýzou provozu byla navržena a zadána do výroby sorpční jednotka systému S.A.W.E.R. určená pro umístění v českém pavilonu na výstavišti EXPO 2020.
Jak vlastně S.A.W.E.R. funguje, co při jeho vývoji museli vědci překonat a jaký je jeho budoucí potenciál, se můžete dozvědět ve čtvrtek 24. října 2019 od 19:00 ve Science Café v Kladně.
Foto: UCEEB
Komentáře