2/2024

Rada a Parlament se dohodly na zpřísnění emisních předpisů pro průmysl

| autor: Martina Jandusova0

collab-media-jVD-auGa6vU-unsplash
zdroj: unsplash.com

Rada a Evropský parlament ve středu (29. listopadu) oznámily, že dosáhly prozatímní politické dohody o revizi směrnice o průmyslových emisích (IED) a nařízení o zřízení portálu pro průmyslové emise (IEP).

Cílem dohody, která je prozatímní až do formálního přijetí oběma institucemi, je snížit škodlivé emise z průmyslových zařízení, včetně intenzivních chovů dobytka, které se dostávají do ovzduší, vody a půdy a likvidací odpadů. Dále má dojít k modernizací stávajícího evropského registru úniků a přenosů znečišťujících látek (E-PRTR).

Revidovanými pravidly chce EU do roku 2050 snížit znečištění na úroveň, která již nebude škodlivá pro lidské zdraví. „Dnešní dohoda o průmyslových emisích nám pomůže dosáhnout tohoto cíle na dvou frontách. Stanovujeme přísnější pravidla pro řešení znečištění u zdroje a zároveň zlepšujeme vykazování a monitorování emisí. Nová pravidla stanoví limity znečištění na účinnějších úrovních a poskytnou průmyslu jasné pokyny ohledně správných investic k účinnému snížení emisí,“ uvedla španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Ribera Rodríguezová, která jménem španělského předsednictví Rady EU zastupovala členské státy EU na jednáních.

Pro EU je směrnice o průmyslových emisích hlavním nástrojem, kterým reguluje znečištění z průmyslových zařízení včetně intenzivních chovů dobytka, jako jsou oxidy dusíku, čpavek, rtuť, metan a oxid uhličitý. V současné době se vztahuje přibližně na 50 000 velkých průmyslových zařízení a intenzivních zemědělských podniků zabývajících se chovem hospodářských zvířat. Limity, které revidovaná směrnice zavede, by měly výrazně snížit emise bez toho, aby pro průmysl a zemědělce znamenaly další byrokracii. Společnosti, které limity poruší, budou čelit tvrdým pokutám.

Ve srovnání se směrnicí, která je v současné době v platnosti, se nový právní předpis bude vztahovat na další zdroje emisí, zvýší účinnost povolování, sníží administrativní náklady, zvýší transparentnost a poskytne větší podporu průlomovým technologiím a dalším inovativním přístupům. Revidovaný zákon rovněž zpřísní pravidla pro udělování výjimek za účelem další ochrany životního prostředí a lidského zdraví,“ uvedla v tiskové zprávě Komise.

Od roku 2030 se postupně začnou uplatňovat nová pravidla pro zemědělské chovy. Konkrétně se jedná o intenzivní chovy prasat s více než 350 dobytčími jednotkami – referenční jednotka, která počítá celkem s více než 1000 prasaty v závislosti na věku a velikosti. Vztahovat se mají i na drůbežářské farmy s více než 300 dobytčími jednotkami nosnic – nebo více než 21 400 kuřaty. Z působnosti směrnice byly vyloučeny rozsáhlé farmy a chov zvířat pro domácí použití.

Dále je do revidovaných pravidel zahrnuta těžební činnost, která zahrnuje těžbu a úpravu neenergetických rud vyráběných v průmyslovém měřítku, jako je železo, měď, zlato, nikl a platina. V pozdější fázi může Evropská komise oblast působnosti rozšířit také na těžbu průmyslových nerostů.

Limitní emisní hodnoty

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj