2/2024

Fotovoltaika je pojistka. Není moudré o ní uvažovat v kontextu současných cen energií

| autor: Martina Jandusova0

pexels-nc-farm-bureau-mark-15751120
zdroj: pexels

Jaká je aktuální situace v oblasti domácí i firemní fotovoltaiky, proč se solární panely přesunuly z rodinných domů na střechy firem a co nejvíc brání jejímu rozvoji? O tom všem mluvil na konferenci Fotovoltaika v praxi Jan Krčmář, ředitel Solární asociace.

Ze střech domů na střechy firem

Sektor solární energie zažil v loňském roce obrovský boom a v jeho první polovině bylo celkem připojeno 487 megawatt peak (MWp). Ve stejném období letošního roku bylo číslo z hlediska výkonu podobné (484 MWp), výrazně se ale snížil počet projektů. „Rezidenční sektor se letos propadl skoro o polovinu, zároveň ale posílil firemní sektor,“ uvádí Jan Krčmář a dodává: „To znamená, že i přes poloviční počet projektů jsme čísla dohnali přes megawatty.“

Ačkoliv byl pokles v rezidenčním sektoru poměrně prudký, bylo možné dosáhnout stejných čísel s menším počtem elektráren, a to díky výstavbě firemní fotovoltaiky. Letos bylo připojeno 25 elektráren nad 1 MWp s celkovým výkonem 76 Mwp, tzn. stejně jako za celý loňský rok. Tím vzrostla i průměrná velikost elektrárny na 20,3 kWp (oproti 11,7 kWp v roce 2023). Po mnoha letech, kdy se převážně stavěly elektrárny na střechách rodinných domů, se rozvoj přesunul na firemní střechy. „Zatím ale ještě nevidíme potřebné pozemní elektrárny,“ doplňuje Krčmář.

Předimenzované elektrárny

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA