Žádosti o podporu mohou podávat všichni žadatelé [2] kromě fyzických osob nepodnikajících, a to od 15. srpna do 17. října letošního roku.
„Podporu mohou získat projekty zaměřené na realizaci a obnovu vodních prvků, na revitalizaci vodních toků, zakládání a obnovu mezí, remízků či starých sadů. Podpoříme i projekty, které povedou ke zlepšení stavu lesních porostů, zajištění migrační prostupnosti pro vodní i suchozemské živočichy a revitalizaci sídelní zeleně. Pevně věříme, že žadatelé mají v zásobě dostatek dobrých nápadů, aby se evropské peníze efektivně využily,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.
V obou otevřených výzvách, které mají za cíl posílit přirozené funkce krajiny a zlepšit kvalitu prostředí v obcích a městech, je připraveno pro žadatele celkem 712,5 milionu korun.
Maximální výše podpory v případě 32. výzvy je na opatření, která povedou k zlepšení vodního režimu v krajině, konkrétně ke zpomalení povrchového odtoku vody, zvýšení schopnosti krajiny zadržovat vodu zvláště v souvislosti se suchem, až 100 % uznatelných výdajů dle typu opatření [3]. Na zlepšení kvality prostředí v sídlech činí podpora 60 % uznatelných výdajů.
Příjem žádostí potrvá od 15. srpna do 17. října 2016.
„Na projekty zaměřené na zajištění příznivého stavu národně významných chráněných území a na posílení biodiverzity se na podzim chystáme otevřít další dvě výzvy [4],“ dodává František Pelc, ředitel AOPK ČR.
V nově otevřených výzvách mají šanci získat dotaci projekty zaměřené na budování nových rybích přechodů, odstranění migračních překážek na vodních tocích, vytváření a obnovu vodních prvků v krajině s ekostabilizační a retenční funkcí, např. tůní, mokřadů, rybníků a malých vodních nádrží, ale i lužních lesů apod.
Dále bude možné podporu získat na vytváření a obnovu přírodě blízkých koryt vodních toků (přiměřeně kapacitních, tvarově a hloubkově pestrých) zahrnující eventuální odstranění dřívějších nevhodných úprav (opevnění dna a břehů, ohrázování, příčných překážek) a také na vytváření a obnovu prvků posilujících druhovou biodiverzitu vodních a na vodu vázaných organismů.
Také bude možné získat dotaci na výsadbu či obnovu ploch a prvků veřejné zeleně (parků, zahrad, sadů, uličních stromořadí, alejí, lesoparků, remízů, průlehů) a zlepšení jejich funkčního stavu výsadbami stromů a založením či obnovou zatravněných ploch, včetně ošetření stromů či výsadby keřů.
Plánované záměry doporučujeme zájemcům o dotaci konzultovat na regionálních pracovištích AOPK ČR. Kontakty jsou zveřejněny na těchto stránkách.. Pro své dotazy mohou žadatelé též využít e-mailovou schránku.
Žádosti o podporu se podávají elektronicky prostřednictvím portálu pro žadatele IS KP14+, který je součástí jednotného monitorovacího systému pro administraci evropských dotací MS2014+. Kvůli elektronickému podání žádosti a povinných příloh je nezbytné, aby žadatel měl elektronický podpis.
Veškerá dokumentace k výzvám z OPŽP 2014–2020 je zveřejněna na webových stránkách programu. Výzvu č. 32 najdete zde a 33 pak na tomto odkazu.
Poznámky:
[1] Agentura ochrany přírody a krajiny ČR je zprostředkujícím subjektem pro Prioritní osu 4 (Ochrana a péče o přírodu a krajinu), odpovídajícím za příjem a hodnocení žádostí. Projekty doporučené k podpoře jsou pak dále administrovány Státním fondem životního prostředí ČR.
[2] Žádosti mohou podávat kraje, obce, dobrovolné svazky obcí, organizační složky státu (s výjimkou pozemkových úřadů a AOPK ČR), státní podniky, státní organizace, veřejné výzkumné instituce, veřejnoprávní instituce, příspěvkové organizace, vysoké školy, školy a školská zařízení, nestátní neziskové organizace (obecně prospěšné společnosti, nadace, nadační fondy, ústavy, spolky), církve a náboženské společnosti a jejich svazy, podnikatelské subjekty, obchodní společnosti a družstva, fyzické osoby podnikající.
[3] Podrobné podmínky jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP 2014–2020.
[4] Bude se jednat o výzvy č. 48 a 49. Vyhlášeny budou 30. 9. 2016
Komentáře