3/2024

Potenciál dalšího rozvoje vodní energetiky v naší vlasti je již vyčerpán

| autor: Pavel Štípský, předseda SPVEZ, z. s.0

P1010561.JPG
zdroj: SPVEZ

K 31. 12. 2020, což je zatím poslední statisticky uzavřený rok, Energetický regulační úřad evidoval v provozu celkem 1 422 malých vodních elektráren (MVE). Došlo tak k poklesu počtu oproti předchozímu roku, který je převážně dán tím, že některé MVE prodělávaly rekonstrukci a k uvedenému datu byly mimo provoz.

Celý segment MVE vyrobil za rok 2020 cca 1,23 TWh (cca jeden a čtvrt miliardy kilowatthodin) elektřiny. Dvě třetiny ze všech provozovaných MVE jsou mikrozdroje do 0,1 MW – 953 MVE, o celkovém instalovaném výkonu pouze 38 MW a celkové výrobě pouze 0,12 TWh (sto dvacet milionů kilowatthodin).

Největším provozovatelem MVE v ČR je stále český stát, který prostřednictvím polostátní skupiny ČEZ a státních podniků Povodí provozuje celou třetinu MVE (cca 118 MVE o součtovém výkonu 123 MW).

MVE v České republice vlastní (provozuje) na 1 100 subjektů – fyzických i právnických osob. Mikrozdroje o nejnižším výkonu do 0,1 MW (100 kW) vlastní převážně fyzické osoby, v kategorii 0,1 – 1,0 MW převažují jako vlastníci právnické osoby, zdroje 1,0 – 10 MW vlastní výhradně právnické osoby.

Ve vlastnické skupině právnických osob najdeme mezi vlastníky MVE různorodé subjekty: podniky Povodí, skupinu ČEZ, E.ON, řadu podniků vodovodů a kanalizací či úpraven pitné vody, řadu podniků Rybářství, vodárenské společnosti, funkční obilní mlýny, jedno město a několik obcí, ale i například Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě, které provozuje MVE ve své historické lokalitě.

Provoz MVE zvláště státními podniky Povodí a řadou podniků, činných zvláště v oblasti vodárenství, je významným doplňkovým zdrojem příjmů pro jejich hlavní činnosti.

mve.png
ERÚ

MVE uvedené do provozu v roce 2020

V oboru MVE rovněž podniká několik firem, právnických osob (do deseti), tvořených soukromými investory, které vlastní a provozují MVE vyšších součtových instalovaných výkonů, které tvoří další významnější podíl v celém oboru MVE, jak z hlediska počtu, tak instalovaného výkonu, každá taková právnická osoba v řádu několika jednotek MW.

Navzdory různým publikovaným optimistickým ambiciózním predikcím o dalším možném rozvoji oboru MVE bylo za celý rok 2020 uvedeno do provozu pouze celkem 11 nových MVE o součtovém instalovaném výkonu pouze 1,04 MW. Z tohoto počtu spadá osm MVE do kategorie mikrozdrojů (do 100 kW) a pouze tři MVE svým instalovaným výkonem přesahují tuto hranici. Průměrný instalovaný výkon na jednu novou MVE tak činí pouze 94,4 kW.

Výše uvedené koresponduje se závěrem, kdy Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů (SPVEZ) ve své analýze odhaduje možnosti ještě reálně využitelného potenciálu, tedy ne technicky využitelného potenciálu, daného pouze konkrétními přírodními a ekonomickými podmínkami, ale tzv. reálného potenciálu, u kterého nejsou ani jiné další nepřekročitelné zásadní překážky (legislativní, majetkoprávní, enviromentální, odporu veřejného mínění apod.) na maximálně cca 35 MW možného nového instalovaného výkonu v naprosté většině v mikrozdrojích do 100 kW.

Z hlediska celkových energetických zdrojů ČR se tak jedná o naprosto marginální množství potenciálních nových MVE. Proto je možno v obecné rovině souhlasit s tvrzením, že potenciál dalšího rozvoje vodní energetiky v naší vlasti je již vyčerpán.

IMG_1372[2] (kopie).jpg

I v oblasti technologie mikrozdrojů MVE se stále uplatňují a prosazují špičkové „zlaté české ručičky“ v syntéze nejnovějších technických poznatků v kombinaci s technickým odkazem několika generací našich předchůdců.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj