2/2025

Vláda přijala usnesení doporučující hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit stav nebezpečí. Důvodem je únik benzenu do životního prostředí

| zdroj: Vláda0

NZ9_2025
zdroj: vlada.cz

Vláda Petra Fialy přijala ve čtvrtek 27. března 2025 v souvislosti s únorovou havárií nákladního vlaku v obci Hustopeče nad Bečvou per rollam usnesení, které doporučuje hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit stav nebezpečí. Místo se totiž potýká s problémy spojenými s únikem benzenu do půdy i podzemních vod.

Vláda vzala na vědomí informaci o mimořádně závažné havárii nákladního vlaku, ke které došlo v únoru 2025 v obci Hustopeče nad Bečvou a při níž uniklo značné množství benzenu do životního prostředí. Vzniklo tím závažné riziko pro zdraví obyvatelstva, životní prostředí a vodní zdroje, s dlouhodobými následky na ekosystém a infrastrukturu.

Usnesení zároveň vzhledem k rozsahu a závažnosti dopadů havárie doporučuje hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit v zasažené lokalitě stav nebezpečí podle zákona o krizovém řízení. Důvodem je, aby potřebné sanační práce mohly postupovat co nejrychleji.

„Klíčová opatření povede Krizový štáb MŽP a Česká inspekce životního prostředí. Důležité je zastavit šíření kontaminace benzenem, obnovit infrastrukturu a zajistit hygienická opatření ke snížení zdravotních rizik. V zasažené lokalitě je nutné jednat v řádu hodin, ne dnů. Jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí na místě pracují tak rychle, jak je to z hlediska bezpečnosti možné. Velmi si vážím jejich nasazení a taktéž děkuji ministrům a ministryni za rychlou reakci a důraz na řešení této mimořádně závažné situace,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Ministerstva životního prostředí, dopravy, zdravotnictví a zemědělství ve spolupráci s ministerstvem vnitra, Hasičským záchranným sborem a Olomouckým krajem připraví jednotlivá krizová opatření a po vyhlášení stavu nebezpečí v dané oblasti budou koordinovat jejich realizaci. Vláda také pověřila Ministerstvo financí zajistit financování těchto krizových opatření uvolněním prostředků z vládní rozpočtové rezervy.  

Mezi krizová opatření patří vymezení a uzavření kontaminované oblasti, likvidace havárie a opatření proti šíření kontaminace podzemních vod, včetně odběru vzorků a hydrogeologických průzkumných prací. Dále realizace a financování opatření pro omezení ohrožení životního prostředí a ochranu podzemních vod, obnovu železniční dopravy, také pro ochranu zemědělského půdního fondu a rybářského hospodářství. Mezi další opatření patří například snižování zdravotních rizik, omezování následků havárie, bezodkladné provádění stavebních prací, terénních úprav či odstraňování staveb nebo porostů za účelem zmírnění nebo odvrácení ohrožení – úpravy infrastruktury, výstavba dočasné infrastruktury, úpravy okolních pozemků.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva