V úterý 26. března 2024 byly v elektrárně Vojany odstaveny turbogenerátory TG5 a TG6 . Na Slovensku tak po 58 letech končí výroba elektřiny z černého uhlí.
Ondřej Marcinčák, ředitel Elektrárny Vojany, vypnul turbogenerátor TG5 přibližně v jednu hodinu odpoledne. Potom ředitel klasických elektráren a člena představenstva Slovenských elektráren, a.s., Lukáš Maršálek, vypnul i turbogenerátor TG6. V přítomnosti státního tajemníka ministerstva hospodářství Kamila Šaška a médií tak ukončili bezmála šest dekád dlouhý provoz kdysi největší tepelné elektrárny v bývalém Československu.
„Elektrárna Vojany dnes končí výrobu elektřiny z uhlí. Patří jí však neodmyslitelné místo v dějinách slovenské energetiky. A nejen jí, ale zejména lidem, kteří se zasloužili o její vznik, starali se o její provoz celé ty roky, neúnavně přinášeli řadu inovativních nápadů. Právě díky nim vydržela elektrárnu až dosud. A za to jim patří velké děkuji," řekl Ondřej Marcinčák, ředitel elektrárny Vojany.
Vysoké ceny černého uhlí a vysoké náklady na jeho dopravu měly v kombinaci s růstem cen emisních povolenek za následek dlouholetou ztrátovost elektrárny ve Vojanech. Slovenské elektrárny proto v roce 2023 přijaly strategické rozhodnutí o ukončení výroby elektřiny z fosilních paliv.
„Hledáme další využití pro areál elektrárny, jestli to je výstavba obnovitelných zdrojů, energie, bateriových úložišť, v budoucnu možná malých modulárních reaktorů, výroba zeleného vodíku, i využití pro popel uložený na odkališti a jeho další zpracování pro potřeby stavebnictví. Část zaměstnanců bude působit v rámci centralizované údržby dle požadavků ostatních elektráren v rámci naší společnosti," uvedl Lukáš Maršálek, člen představenstva Slovenských elektráren.
Po definitivním odstavení bloků č. 5 a 6 je připraven harmonogram postupného zajišťování a uvedení zařízení elektrárny do bezpečného stavu. Následovat budou sanace a rekultivace ekologických zátěží. Ne všechna zařízení se definitivně vypnou a odstaví. Některé z nich zůstávají pro poskytování služeb třetím stranám, jako například dodávka tepla či železniční vlečka, a pro potřeby personálu, který bude dále pokračovat v udržování a správě majetku elektrárny.
Z historie elektrárny
Energetický život na levém břehu řeky Laborec se nedaleko obce Vojany začal v roce 1961 výstavbou tepelné elektrárny. První turbogenerátor přifázovali 11. listopadu 1965. S výkonem 1320 MW byly Vojany svého času největší tepelnou elektrárnou v bývalém Československu.
Všechny bloky elektrárny Vojany dohromady odpracovaly pro slovenskou energetickou soustavu 1 815 535 hodin, což je více než 207 let. Za tu dobu vyrobily téměř 170 milionů MWh elektřiny, což podle dnešních standardů odpovídá 6leté spotřebě elektřiny na celém Slovensku.
Komentáře