2/2025

Přerov vybuduje vlastní přetřiďovací linku. Má stát na skládce a přijde asi na 60 milionů

| zdroj: Přerov0

960px-Pohled_na_historické_centrum_přes_Bečvu,_Přerov
zdroj: wikimedia.org

Přerov si do čtyř let postaví vlastní přetřiďovací linku. Prakticky to bude vypadat tak, že se nebude veškerý odpad převážet k likvidaci do Olomouce, jak se původně zamýšlelo. „Na přerovské skládce tedy zůstane část odpadu, pro kterou už není další využití a pouze ta využitelná část poputuje k dotřídění na moderní třídicí linku v Olomouci. Připravujeme se tímto na rok 2030, kdy v souladu se zákonem o odpadech začne platit zákaz skládkování,“ konstatoval přerovský primátor Petr Vrána.

Zdůraznil, že pro město to bude nejjednodušší, nejlevnější a nejekologičtější řešení, neboť ušetří za častější převoz odpadu a tím sníží emisní zátěž. Linka bude stát v areálu skládky v Žeravicích a přijde asi na 60 milionů korun.

Přerov je součástí Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje, ve které vlastní 43 646 akcií. Ta řeší likvidaci odpadu v rámci šestnácti obcí a jedním z plánovaných nutných počinů je stavba třídicí linky v Olomouci-Chválkovicích, na kterou se mají složit i podílníci nákupem akcií. „Jedna akcie se rovná částce 1500 korun, což by v konečném součtu – násobeno počtem obyvatel Přerova – přišlo město asi na 60 milionů korun. My jsme se rozhodli jít jinou cestou a využít toho, že máme v místní části Žeravice skládku, na kterou můžeme za stejnou částku postavit přetřiďovací linku. Jiná sdružená města tuto možnost nemají,“ vysvětlil jednatel Technických služeb města Přerova Petr Měřínský.

Ten také nastínil harmonogram a vyhlídku, když řekl: „Letos začne projektová příprava, v letech 2027 a 2028 se bude linka stavět a v roce 2029 by měl být zahájen její provoz. Máme zkušenosti i potřebné kapacity, abychom zařízení úspěšně vybudovali a provozovali, proto do tohoto plánu jdeme.“

Servisní společnost odpady Olomouckého kraje s postupem města souhlasí. „Naše spolupráce ukazuje, jak efektivně jde řešit odpadové hospodářství na regionální úrovni. Předávání přetříděného odpadu nám totiž umožní optimalizovat kapacity třídicí linky v Olomouci a tím dosáhnout i vyšší efektivity třídění,“ uvedl předseda představenstva Miroslav Žbánek. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva