Jestliže jsem v článku V plastikařině si nerozumíme, je třeba srovnat pojmy psal o nejasnostech v definici „plastů“, pak problém v pojmu „chemická recyklace“ přináší zásadní nejasnosti ve veřejném i odborném prostoru. Zneužívají toho i různá ekologická hnutí.
Americká asociace chemického průmyslu – ACC zveřejnila na svých webových stránkách seznam 62 projektů k realizaci chemickou, nebo též nazývanou pokročilou recyklací odpadních plastů s plánovanými investičními náklady 5,3 miliard USD. K těmto projektům se kriticky vyjádřila GAIA - Globální aliance pro alternativy ke spalování. Následovaly další ekologické organizace.
Autoři z GAIA v článku „All Talk and No Recycling: An Investigation of the U.S. Chemical Recycling Industry“ kritizují převahu projektů chemických recyklací odpadních plastů metodou spalování před skutečnou chemickou recyklací v USA.
Dále tvrdí, že chemická recyklace není schůdným řešením problémů odpadních plastů, neboť se při ní uvolňují toxické látky do prostředí, proces má velkou uhlíkovou stopu, není využitelný pro plné komerční účely, není konkurenceschopný a není ani v souladu s oběhovým hospodářstvím. Tvrzení, že nepovažují chemickou recyklaci za alternativní proces ke spalování odpadních plastů, je těžko pochopitelné.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Jindřich Šulc - jindsulc@centrum.cz 12.10.2020 10:24
Měli bychom se pobavit o termickém a katalytickém krakování směsných plastů. Ale napřed bych předem na dotriďovacích linkách vytřídil PVC (chlor do krakování nepatří, s tím jsou velké technologické starosti) a dále PET ten se vytřídí dobře a dá se i výhodně prodat a na jeho recyklaci máme fabriku tedy Silon Planá nad Lužnicí. Diskuze o technologiích je nutná. Jedině tak se dá najít optimální řešení. Mimochodem 12 let byly na mne napsány koncesní listiny na nakládání se všemi odpady 100 tisícového města. Ale je na čase s novými technologiemi dále pokročit !