Podle odborníků je největším nevyužitým zdrojem energie na světě odpadní teplo. Jeho efektivnější využívání by nám mohlo pomoci s energetickou krizí, jenomže se zdá, že chybí vůle. Projekty na využití tepla z odpadních vod se objevují ale už i u nás.
Evropští politici se snaží překlenout mezeru mezi nabídkou a poptávkou po energii, vyvolanou přerušenými dodávkami ruského plynu. Země se uchylují k nouzovým opatřením. Například se vrací do provozu odstavené uhelné elektrárny nebo se podepisují nové smlouvy na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Přitom se přehlíží snadno dostupná alternativa - energie, kterou již máme k dispozici.
Utíká nám oknem
Využití obrovského množství energie, kterým se v současnosti plýtvá napříč sektory, by mohlo dodat energii pro téměř celou Evropu. „Globální energetická krize je pro nás budíčkem, abychom přestali plýtvat s energií,“ říká Toby Morgan, senior manažer ekologické neziskové organizace Climate Group. „Nyní, více než kdy jindy, potřebujeme lépe využívat energii, kterou již vyrábíme. Nemůžeme si dovolit, aby nám utíkala oknem. Zlepšení energetické účinnosti, jako je zachycování a recyklace odpadního tepla, jsou naprosto zásadní pro snížení poptávky po fosilních palivech a snížení účtů.“
Globální společnost Danfoss v únoru zveřejnila zprávu, která odhaduje, že jen v Evropě činí odpadní teplo 2 860 TWh ročně. To je téměř tolik, co celková spotřeba energie v EU, vynaložené na teplo a teplou vodu. Odpadní teplo je vedlejším produktem většiny průmyslových a obchodních provozů. Uvolňuje se do ovzduší z továren, datových center, čistíren odpadních vod nebo i supermarketů.
Podle autorů zprávy je možné velká část odpadního tepla zachytit a využít pomocí stávajících technologií rekuperace tepla, jako jsou tepelná čerpadla, a navíc využít účinnější klimatizace a výrobní stroje. Mezi další řešení patří zkvalitnění městského plánování a oblastních energetických systémů založených na síti obnovitelných zdrojů energie pro vytápění i chlazení.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Juraj Tabiczký - cuprox@seznam.cz 19.3.2023 17:25
Určite je vhodné využiť odpadné teplo, aspoň teraz ,keď je potreba vykurovania objektov. Pokiaľ dosiahne sa cieľ Pasívnych budov až budov s aktívnou bilanciou ,tak nebude kde využiť energiu získanú z odpadového tepla. Otázka je výhodnosť tejto investície ( hlavne rozvodov a napojenia domov)k času rekonštrukcie staršieho bytového fondu a jeho životnosti. Podobne ako požadovať EURO 7 , keď v r. 2035 sa nemajú vyrábať autá so spaľovacími motormi. Vývoj ,náklady na zavedenie výroby a čas uvedenia do obehu , bude konvergovať s r .2035 .Určite niekde je možné a potrebné využívať odpadné teplo ,napríklad obchodné centrá kde odpadné teplo z chladenia , možno využiť na vykurovanie. Otázka využívania odpadného tepla ,nie je otázka vôle ,ale technických kritérii , s domyslením dôsledkov. Pokiaľ sa vážne počíta s využitím aj odpadných vôd z kanalizácie , dúfam zoberú do úvahy problém tukov , ktoré sa dostanú po vychladení do pevného skupenstva a tým do kolapsu odvodu splaškov. viď Londýn kde bez chladenia mali problém so 7 m dlhou zátkou tuku a jej uvoľnením zbíjačkami